top of page

Keď sa interiér prenesie do exteriéru

V snahe nájsť ďalší obytný priestor a viac veľkorysosti sa terasa a záhrada stávajú čoraz dôležitejšími a menia sa na druhú obývaciu izbu. Tu sa stierajú nielen priestorové hranice. V dôsledku trendu "Indoor | Outdoor" dnes záhradný nábytok odolný voči poveternostným vplyvom nielen vyzerá, že pochádza z obývačky, ale je tam aj použitý.

Elegantné materiály a high-tech textílie umožňujú použitie nábytku v interiéri aj exteriéri. Estetický rozdiel je v hornom cenovom segmente len ťažko rozpoznateľný a v prípade nového interiérového/exteriérového nábytku sa komfort používania čoraz častejšie dostáva na podobnú úroveň. V posledných rokoch sa čoraz viac dizajnérov baví vymýšľaním a stylingom originálnych, trendových outdoorových produktov.


Holandský dizajnérsky výrobca SUNS ponúkne nový impulz pre trend Indoor-Outdoor. Vonkajšie bývanie ako koncept dizajnu interiéru: interiér je vonku. Vyjadruje nové prežitie v exteriéri s zmysle, vykročte na čerstvý vzduch z vašej obývačky, ktorý každý rok vytvára team mladých, dizajnérov.


Život v Stredozemnom mori je synonymom života vonku. Naše domovy už od nepamäti vždy do svojich interiérov zakomponovali prírodný prvok. Tradične bolo patio zatieneným vnútorným nádvorím, ktoré tvorí organizačné centrum stredomorskej architektúry. Okolo tohto hybridného priestoru sa točí aj spoločenský život. Vo svojom koncepte SUNS túto štruktúru obrátili. Vzhľad terasy sa vyvíja zvnútra smerom von. Hoci sa obývačka stále javí ako chrbtica domu a je naplnená denným svetlom, skutočná funkcia terasy ako integrovaného otvoreného priestoru bola premiestnená von.


Štruktúra domu a záhrady sa zdá byť hore nohami. Centrálny priestor záhrady, je obklopený štyrmi priestormi podobnými verande: miestom určeným na relaxáciu, miestom kde bude možné sa zamestnávať aktivitami, kuchyňou a priestorom na osobnú hygienu(záhradná sprcha napr.). Zámerom konceptu nových záhrad je zjemniť hranice medzi interiérom a exteriérom. Dizajnérsky tím značky SUNS preto do domácnosti vnáša nielen kúsok prírody, ale aj samotný domáci život. Kúpeľňa pod holým nebom vyvoláva nesmiernu fascináciu. Viem si predstaviť, že vďaka skúsenostiam z teplého leta sa vonkajšie kuchyne stávajú nielen obľúbenejšími, ale tiež zvýšili túžbu experimentovať s vonkajšími priestormi ako je napríklad kúpeľne.


Často vidíte, ako sa vplyv konkrétnych trendov postupne presúva z jednej obytnej oblasti do druhej. Vrcholný trend „útulnosti“ teraz dorazil aj na balkón. Zimné záhrady a verandy sú zdobené závesmi rovnako ako okná obývacej izby. Predajcovia záhradného nábytku a doplnkov uspokojujú dopyt po väčšej „materiálnosti“ inovatívnymi textíliami, ktoré takmer vôbec nevyblednú ani po dlhých hodinách na slnku a ktoré dokážu prežiť aj náročnú noc vonku v daždi. Vonkajšie koberce na terasu sú mimoriadne obľúbené a dokonca aj vonkajšia pohovka v jednotnom vzhľade sa stane chladnou oázou pohody s kvalitným čalúnením a originálnymi vankúšmi.

V konečnom dôsledku je úlohou interérových aj záhradných dizajnérov spojiť dve predtým oddelené oblasti a premeniť ich na jeden celok. V nových budovách sa to často dosahuje použitím jednotnej podlahy. Nadrozmerné dlaždice alebo elegantná, ale robustná drevená podlaha nechajú zmiznúť hranice medzi interiérom a exteriérom. Odstránenie hraníc podporujú veľkoplošné okná a moderné presklené steny, ktoré môžu byť ponechané otvorené alebo zatvorené v závislosti od poveternostných podmienok. V prípade nie práve optimálnych architektonických predpokladov je možné prepojenie dosiahnuť pomocou štýlovej zelene. Bujný svet rastlín nielen rúca hranice medzi interiérom a exteriérom, ale vytvára aj ďalší kontakt s prírodou.


78 views0 comments
Post: Blog2_Post
bottom of page