top of page

Ako sa starať o hliníkovú bioklimatickú pergolu?

Hliníková bioklimatická pergola, ktorá je ideálna na oddychové vonkajšie stretnutia s priateľmi a rodinou, je čoraz obľúbenejšia. Krásna, štýlová a nenáročná na údržbu, pergola poskytuje účinný úkryt pred nepriazňou počasia aj slnečným žiarením. Vďaka týmto výhodám je starostlivošť o vašu pergolu nevyhnutná a umožňuje vám užívať si záhradu a terasu v každom ročnom období.


Hliník je vysoko odolný materiál a je nenáročný na údržbu. Materiál odolný voči korózii je pri pergole jasnou výhodou vzhľadom na to, že je neustále vonku. Na rozdiel od dreva, ktoré má tendenciu tmavnúť, alebo tepaného železa, ktoré má tendenciu hrdzavieť, je hliník veľmi odolný voči poveternostným vplyvom (vietor, dážď, sneh a slnko).


Kvalitná inštalácia je nevyhnutná


Aby vám hliníková pergola bez problémov slúžila dlhé roky, je potrebná správna a kvalitná montáž. Montáž pozostáva z vybetónovania základov, ktoré slúžia na ukotvenie pergoly. Nemusíte sa teda obávať o pevnosť vašej pergoly. Určite odolá aj nepriazni počasia a prudkému vetru. Určite vám odpoúčam zveriť dôveru do rúk odborníkom, ktorí vám okrem predaja pergoly ponúknu aj kvalifikovanú montáž.


Veľkým pozitívom a predpokladom dlhej životnosti je samotná hliníková konštrukcia pergoly, teda hliníkové profily. Hliník je veľmi odolný, rozmerovo stabilný a prakticky nezničiteľný materiál. A čo viac, nevyžaduje takmer žiadnu údržbu.


Pri starostlivosti o hliníkovú pergolu sa zamerajte na:

  • Konštrukcia – hliníkové profily

  • Strecha pergoly

  • Podlaha pergoly

Údržba hliníkovej konštrukcie pergoly


Ako som spomínala, hliníkové profily, ktoré sa používajú na výrobu hliníkových pergol, sú mimoriadne kvalitné. Nevyžadujú prakticky žiadnu údržbu. Netreba ich natierať, lakovať ani inak sa o ne starať. Len udržujte vašu hliníkovú pergolu čistú. Na čistenie použite bežný čistiaci prostriedok a vodu. Dávajte pozor, aby ste na čistenie nepoužívali drôtené kefy alebo ostré predmety, aby ste tak zabránili poškriabaniu pergoly.


Dávajte pozor na hromadenie snehu


Pokiaľ ide o zastrešenie hliníkovej pergoly, ani tu nie je potrebná špeciálna starostlivosť. Záleží na zvolenej strešnej krytine. Ak ide o tieniacu clonu, stačí ju na zimu stiahnuť.


Ak si ako strešnú krytinu zvolíte sklenenú strechu, opäť ju stačí len podľa potreby očistiť od nečistôt. V zime však v prípade silného sneženia odporúčame opatrne odstraňovať sneh zo strechy pergoly. Prečítajte si, ako sa starať o pergolu v zime.


Starostlivosť o podlahu


V prípade podláh starostlivosť záleží z akého materiálu je vyrobená. Pri dlažbe či betóne opäť nie je potrebná žiadna údržba. Postačí jednoduché pozametanie a zmytie nečistôt saponátom a vodou.


Ak však zvolíte drevenú podlahu, údržba bude náročnejšia. Budete ju musieť pravidelne ošetrovať impregnačným náterom, olejom alebo lakom. Raz za niekoľko rokov ho budete musieť tiež prebrúsiť.


Ako vidíte, hliníková pergola je skutočne nenáročná na údržbu. Vďaka potrebnej starostlivosti vám bude slúžiť dlhé roky nezmenená a bez zmeny funkčných vlastností!


65 views0 comments
Post: Blog2_Post
bottom of page