top of page

Zimné čižmy – ako si vybrať tie najteplejšie?

Nízke teploty, mráz a sneh za oknom nabádajú k výberu vhodnej zimnej obuvi. Či už sú to obľúbené trendové čižmy nad kolená alebo obuv na každý deň, je potrebné zabezpečiť nohám teplo a pohodlie. Čo ešte je ale dôležité pri výbere zimných čižiem a aké kritériá by ste mali zohľadniť?Investovať do zimnej obuvi?


Určite áno, investícia do akejkoľvek kvalitnej obuvi sa určite oplatí a pri zimnej obuvi to oceníte azda najviac. Obuv na zimu vás totiž musí ochrániť pred zimným počasím, zlými poveternostnými podmienkami ako je poľadovica či sneh. V tomto prípade to platí dvojnásobne, ak ide o turistickú či športovú obuv. Mala by byť teda dostatočne teplá a najmä nepremokavá. Či už si vyberiete módne zimné čižmy nad kolená, obľúbené šnurovacie workery alebo nepremokravé snehule, nemali by ste hľadieť iba na cenu ale aj na prevedenie a dodanú kvalitu. Kvalitné topánky vám budú slúžiť aj niekoľko rokov, takže ich investícia sa vám vráti. Z materiálov sa pomerne často používa koža, ktorá je nepremokavá, ak je správne ošetrená a naimpregnovaná. Obľúbená je aj umelá koža alebo semiš. Zimné čižmy by mali mať vždy aj nepremokavú vrstvu, tak na to pri skúšaní a výbere nezabudnite.Pohodlie a teplo na prvom mieste


Zimné topánky chceme predovšetkým pohodlné. Nie nadarmo sa vraví, že pohodlie je prvoradé. S pohodlím priamo súvisí aj správna veľkosť a tá sa môže líšiť od konkrétneho strihu obuvi. Vždy radšej uprednostnite skúšanie obuvi v predajni pred nakupovaním na internete. Obuv by mala pevne držať nohu a podrážka by nemala byť šmykľavá. Samozrejme, dizajn je to prvé, čo vás na čižmách zaujme. Je dôležité nájsť kompromis medzi tým, čo je trendové a tým, čo dodá nohám ten zaslúžený komfort. Správne vybrané zimné čižmy by mali správne podporovať členok a na druhej strane poskytovať voľnosť palcom, aby neboli stlačené. Mierny voľný priestor v zimných topánkach je dôležitý aj z ďalšieho dôvodu, a to, že často siahame po hrubších a teplejších ponožkách, ktoré nám dodávajú teplo navyše. V zime človek stráca najviac teplo cez hlavu a cez nohy, preto by správne topánky mali chodidlá tepelne izolovať. Na to slúži výstielka, ktorá je častokrát z umelých materiálov.


Podrážka a zapínanie


Zimné čižmy by mali mať hrubú, najlepšie gumenú podrážku ako ideálnu ochranu pred dažďom a snehom. Správny profil podrážky zabezpečí správnu priľnavosť k podložiu, vďaka čomu predídete úrazom aj na zľadovatelých chodníkoch. Dobrá perforovaná podrážka vás nielenže chráni pred pošmyknutím, ale poskytuje vašim chodidlám aj značnú tepelnú izoláciu. V zime sú rozhodujúce dva faktory, a to koľko tepla stratíte a naopak koľko ho viete vytvoriť. Pohodlným riešením sú nazúvacie topánky, obľúbené práve pre rýchlosť ich obúvania a vyzúvania. V tomto prípade by ale mali sedieť dokonale, aby sa v nich noha nestrácala a mala dostatočnú stabilitu. Väčšinou si ich viete ešte priúžiť či roztiahnuť šnúrkami. Veľa zimných čižiem sa zapína klasicky na zips, suchý zips, šnurovanie alebo ako spomínané nazúvacie topánky.


Ak hľadáte kvalitnú a nadčasovú obuv, v CCC si prídete na svoje. Navštívte predajne CCC osobne alebo kliknite na eshop www.ccc.eu/sk. Zo širokého výberu zimnej obuvi pre dospelých aj deti si určite vyberiete.

38 views0 comments
Post: Blog2_Post
bottom of page