top of page

Hľadáte svetre dámske? Pozrite si originálnu kolekciu MEDICINE

Sú tu s nami od nepamäti, najskôr ovládli mužské módne trendy, až neskôr sa stali súčasťou aj ženského šatníka. Poznal ich britský plukovník James Brudenell, vdýchla im život Coco Chanel, no neprehliadol ich ani Kurt Cobain. Svetre dámske a pánske – áno, presne o nich hovoríme. Vítame vás vo svete svetrov, ktorý je plný zaujímavostí čakajúcich na ich odhalenie.


Pozor, pozor – historické tajomstvá svetrov sú odhalené


Britský plukovník James Brudenell, tiež známy aj ako Lord Cardigan, počas celej Krymskej vojny nosil tenké dlhé kabáty nápadne sa ponášajúce na kardigány majúce svoje miesto v jesennej vizáži takmer každej znalkyne módy. Tieto kabáty boli vyrobené z vlny a nakoľko boli nenahraditeľnou súčasťou jeho imidžu, inšpiroval nie jedného džentlmena tých čias.


Ako čas plynul, prevzala do rúk iniciatívu módna ikona, ktorú vám pravdepodobne nemusíme predstavovať, Coco Chanel. Módna dizajnérka, priekopníčka a zakladateľka dodnes fungujúcej značky odevov Chanel siahla po mužskom svetri a vyčarovala z neho kardigán venovaný ženskej populácii.


Svetre sa stali populárnymi nielen medzi mužmi, ale aj medzi ženami, a to bez ohľadu na spoločenské postavenie, povolanie či filozofické presvedčenie. Nosili ich herci ako Steve McQueen a Grace Kelly, ale tiež si našli svojich fanúšikov aj medzi členmi punkovej hudobnej scény. Do dnešných dní kolujú internetom fotografie legendárneho Kurta Cobaina v olivovo zelenom svetri z koncertu z roku 1993.


Nekonečná popularita svetrov so sebou priniesla aj mierne bizarný, no zábavný deň, a to deň škaredých vianočných svetrov. Tento deň môžete osláviť v tretí decembrový piatok každý rok. Postačí ak vaše štýlové outfity na malú chvíľu vymeníte za gýčový a nevzhľadný sveter, a tak vnesiete zábavu a nadhľad do dní plných predvianočného zhonu.


Aranské svetre inak aj svetre z trochu iného súdka


Aranské ostrovy ležia na západnom pobreží Írska v Galwayskom zálive a vyznačujú sa silným veterným počasím, tradičným írskym jazykom a aranskými svetrami. Tieto tradičné svetre sú vyrábané z pravej ovčej vlny, ktorá zahreje aj v tom najchladnejšom počasí, no zároveň je priedušná. Svetre sú tiež unikátne svojimi vzormi – cable stitch, basket stitch, moss stitch a diamond stitch.

Aranské svetre nosili predovšetkým miestni rybári počas výprav na vlnách divokého Atlantiku. V súčasnosti ostrovy žijú okrem iného aj turizmom, vďaka ktorému sa ich jedinečné svetre dostali do svetového povedomia.


Objavte raj plný svetrov s e-shopom MEDICINE už dnes


Svet módy je ako dravá rieka nepoznajúca oddych, podlieha neustálym zmenám a len minimálny počet pravidiel mu vytvára pomyselné piliere. Napriek tejto nesúrodosti sú niektoré kúsky, ako napríklad svetre, skalnou súčasťou tohto sveta až do dnes.


Práve preto vám prinášame s e-shopom MEDICINE svetre dámske, s ktorými sa váš šatník premení na ikonický svet módy. Každá nákupná maniačka, ktorej súčasné trendy nie sú cudzie, si v e-shope WEAR MEDICINE nájde príjemný mäkučký sveter, aby si mohla jesenné a zimné dni vychutnať plnými dúškami.

20 views0 comments
Post: Blog2_Post
bottom of page