top of page

Svetrové počasie je tu: Tu je návod, ako udržať vzhľad svetrov stále svieži

Keď je chladné počasie, presne viete, po čom chcete pri rannom obliekaní siahnuť – nie po hodvábnej košieľke, ani po trendovom saku a nie po luxusnom pracovnom tope. Nie, keď je mrazivé počasie, chcete siahnuť po overenom, pohodlnom, tak útulnom svetri, ktorý si nikdy nebudete chcieť vyzliecť.


Od začiatku jesene do konca zimy je sveter nepochybne vaším najlepším priateľom. A ako každý iný najlepší priateľ, svetre vyžadujú lásku a starostlivosť. Aj keď sú mimoriadne jemné, môžu vydržať počas mnohých nosení a mnohých sezón, ak s nimi zaobchádzate správnym spôsobom. Tu je osem tipov na starostlivosť o svetre, ktoré vám pomôžu správne sa starať o všetky vaše pleteniny, aby vám vydržali tak dlho, ako chcete:


1. Odstráňte žmolky správnym spôsobom


Je niečo také otravné ako žmolky na obľúbenom svetri? Dokonale pekný vlnený kardigan môže po chvíli začať vyzerať ako neupravený pes, ak si nedáte pozor. Bohužiaľ, všetky svetre majú žmolky - je to spôsobené trením počas nosenia a je zreteľnejšie okolo lakťov, pod pazuchami a na rukávoch, ale môže sa vyskytnúť kdekoľvek na svetri. Aby ste žmolky ľahko odstránili, držte sveter napnutý jednou rukou a odrežte žmolky (jednu po druhej) žiletkou. Môžete si tiež kúpiť odstraňovač žmolkov. Upozornenie: Neťahajte za ne – spôsobí to len zhoršenie.2. Otočte viditeľné chyby naruby


Vyťahané očká (AKA, keď steh zo svetra vychádza) sú najhoršie, pretože sa zdajú byť neopraviteľné a riskujete, že sa sveter rozpletie, ak sa zádrhel o niečo zachytí. Háčiky nie sú úplne opraviteľné, ale našťastie ich možno umiestniť zvnútra, takže zvonku už nie sú problémom. Jednoducho otočte sveter naruby, vložte háčik do rovnakého stehu a zaháknutie opatrne pretiahnite (poslúži aj zatvárací špendlík). Už nebudete môcť vidieť zádrhel a nebudete riskovať, že sa o niečo zachytí.


3. Pravidelne odstraňujte vlasy a vlákna


Vďaka mäkkej vlne, úpletu alebo kašmíru, ktoré všetci poznáme a milujeme, môže látka svetrov niekedy pôsobiť ako magnet, priťahovať a lepiť prach, žmolky, lupiny či pramienky vlasov. Mäkká detská kefka na vlasy alebo mäkká zubná kefka vám pomôže rýchlo oprášiť čokoľvek na svetri – pri pohľade na vás, psie chlpy! – pre ľahkú opravu, ale dbajte na to, aby ste svetrík nešúchali príliš tvrdo, inak by sa uvoľnila látka a môžu sa vytvárať žmolky. Môžete si ich vyčistiť po každom nosení.


4. Vedieť, ako svetre prať (a kedy)


Pranie svetrov nemusí byť utrpením. Väčšina svetrov by sa mala prať ručne, aby vydržali dlhšie a látka zostala neporušená. Ak chcete prať ručne, naplňte vedro alebo drez studenou vodou, pridajte niekoľko strekov jemného pracieho prostriedku, ponorte sveter a nechajte ho namočený asi 30 minút. Potom ho opláchnite pod studenou vodou. Na vysušenie jemne vyžmýkajte vodu zo svetra (nikdy ho nevyžmýkajte) a zrolujte ho do uteráka, aby ste vysali všetku prebytočnú vodu. Nakoniec ho položte na sušiaci stojan alebo čistý uterák, aby ste ho vysušili. Bavlnu a kašmír je zvyčajne potrebné vyprať po 2-3 noseniach, zatiaľ čo vlna alebo polyester vydržia asi päť nosení Ale uistite sa, že dodržiavate pokyny na štítku a neperte častejšie, pokiaľ na svetri nie sú škvrny (napríklad pot alebo poliatie). A ak je tam napísané len chemické čistenie (ako je to pri väčšine vlny), potom neriskujte a zaneste sveter do čistiarne.


5. Ak chcete predĺžiť pracie intervaly, noste pod svetrom tričko


Dokonca aj jemné ručné pranie môže časom znížiť kvalitu, tkaninu alebo mäkkosť akéhokoľvek svetra, takže ak nosíte svetre často, zvážte nosenie trička, aby ste predĺžili čas medzi praniami. Nosenie trička funguje ako bariéra medzi svetrom a pokožkou, obmedzuje počet vonkajších síl a pachov, s ktorými sa látka stretne. Keďže veci ako pot, telesný zápach, mastnota na pokožke a dezodorant môžu spôsobiť opotrebovanie, sveter zostane nedotknutý dlhšie, keď si pod ním oblečiete vrstvu, ktorá pôsobí ako bariéra. Teraz sa už musíte starať len o rozliatie latte.


6. Aj svrbivý sveter môžete zachrániť


Je niečo horšie ako sveter, ktorý tak svrbí, že stratí všetku svoju útulnosť? Aby sa svrbenie vrátilo späť na mäkké a príjemné, pridajte do studenej vody pri ručnom praní svetra tekutú aviváž. Nechajte sveter dôkladne víriť vo vode a nechajte ho vo vode odpočívať. Môžete tiež skúsiť pridať pol šálky vlasového kondicionéru namiesto aviváže pre extra hebkosť. Len sa uistite, že sa vyhýbate kombináciám kondicionér/šampón 2 v 1 alebo ťažkým maskám na vlasy a držte sa hydratačného alebo štandardného kondicionéra (nie iných prípravkov určených na zväčšovanie objemu alebo zahusťovanie). Po 1-3 ošetreniach by mal byť váš sveter opäť mäkký a útulný.


7. Svetre správne skladujte


Opakujte po mne: Nikdy nevešajte svetre. Zavesenie spôsobí, že sa svetre roztiahnu a vytvoria šilty v ramenách. Aby ste ich skladovali tak, aby si zachovali svoj tvar a kvalitu, majte svetre zložené alebo zrolované v zásuvkách alebo na policiach. Správne ich zložte tak, že ich položíte prednou stranou nadol na rovný povrch a zložíte každú ruku (od švu rukáva diagonálne cez chrbát svetra). Potom ju preložte vodorovne na polovicu alebo zrolujte od spodného lemu až po golier. Ak ich musíte zavesiť, preložte sveter cez vešiak na kus hodvábneho papiera, aby ste predišli záhybom.


8. Po zime si zbaľte svetre


Áno, všetko dobré sa raz musí skončiť, a keď sa svetrová sezóna skončí, vaše svetre si zaslúžia správne uskladnenie, aby ste získali dodatočnú ochranu a pomohli udržať tvar počas jarných a letných mesiacov. Nehádžte ich len tak do koša a dúfajte v to najlepšie. Urobte si čas na ich správne vyčistenie, zložte ich a vložte do vreciek na uloženie oblečenia (ktoré sú priedušné) alebo krabíc (pokiaľ sú vyrobené z bavlny alebo plátna). Pridajte malú taštičku naplnenú levanduľou (aby voňali sviežo!). Horúci tip: Svetre nevkladajte do vákuovo uzavretých skladovacích vreciek. Mohlo by sa zdať, že to šetrí miesto, ale zablokovanie vlhkosti môže spôsobiť žltnutie alebo pleseň.

25 views0 comments
Post: Blog2_Post
bottom of page