top of page

Jeseň je ideálny čas na upratovanie: Tu je návod, ako v tomto ročnom období obnoviť svoj priestor

Jarné obdobie je vo všeobecnosti považované za najlepší čas na veľké upratovanie. Je to doba, keď sa všetko naokolo prebúdza k novému životu a my sa chceme zbaviť všetkého starého a nepotrebného. Ale dnes by som rada pristúpila k oznámeniu, ktoré môže byť pre niektorých prekvapujúce. Chcela by som oficiálne vyhlásiť jeseň za najlepšie ročné obdobie na upratovanie a vyčistenie našich domovov.Tak prečo práve jeseň? Je to jednoduché. V dohľadnej dobe sa blíži zima a väčšinu svojho času budeme tráviť v interiéri. A kto by nechcel stráviť tento čas v dobre zorganizovanom prostredí bez neporiadku? Ja určite viem, že áno, a preto začiatok jesene plánujem stráviť čistením skríň, zásuviek a skriniek.


Jeseň je ideálnou dobou na to, aby sme sa pustili do upratovania s cieľom pripraviť náš domov na zimné obdobie. Predstavte si, ako sa budete po náročnom dni vraciať do čistého a útulného domova bez neporiadku. Počas zimy budete vďační za to, že ste si našli čas a energiu na to, aby ste svoj domov upratali ešte predtým, ako sa usadíte vo vnútri na zvyšok roka.


A to nie je všetko. Keď príde jar, budete mať menej práce s upratovaním. Len si predstavte, že presne viete, kde sú všetky vaše zásoby pre vaše útulné koníčky, siahnete do dobre zorganizovanej špajze plnej sezónnych pochutín a v skrini ľahko nájdete to, čo sa vám dokonale "hodí".


Ak chcete urobiť posledné upratovanie predtým, ako sa usadíte vo vnútri na zvyšok roka, je tu niekoľko tipov od odborníkov na obnovenie vášho priestoru túto jeseň. Tieto rady vám pomôžu urobiť z vášho domova útulné a pohodlné miesto, kde sa budete tešiť na zimné mesiace strávené vo vnútri.


1. Vyčistite a uložte letné predmety.


Či už si to chcete priznať alebo nie, leto sa skončilo a s ním aj potreba letných predmetov, ako sú dáždniky, zavlažovače a plaváky do bazéna. Pripravte sa na jeseň tak, že sa rozlúčite s vybavením na teplé počasie a riadne ho pripravíte na uskladnenie do budúceho roka.


Keď príde zima, dôkladne vyčistite záhradné náradie, trávnikové vybavenie, vonkajšie hračky, vankúše a gril a potom ich odložte spolu s nepotrebnými letnými dekoráciami a vonkajším nábytkom," radí. Odstráňte plážové tašky, hračky do bazéna a plavecký výstroj. Určite, čo sa dá na budúci rok znovu použiť, a zlikvidujte všetky predmety, ktoré sú poškodené tak, že sa nedajú opraviť. Vyfúknite nafukovacie predmety, umyte ich od piesku, potom ich označte a uložte na miesto, ktoré sa dá ľahko nájsť na budúce leto.Tieto kroky zabezpečia, že vaše predmety budú správne uskladnené, aby počas nepoužívania v zimných mesiacoch nezhrdzaveli a neznehodnotili sa. Vyhnete sa tiež tomu, aby ste si nechali rozbité alebo nepotrebné predmety, ktoré budú zaberať cenné miesto v sklade len preto, aby ste ich na budúci rok vyhodili.


2. Vyčistite špajzu a chladničku.


Leto prináša zmenu vo varení a stravovacích návykoch, preto si prejdite kuchynské skrinky, špajzu a chladničku," povedal. Vyhoďte koreniny, omáčky a rýchlo sa kaziace potraviny, ktoré sa pravdepodobne pred použitím pokazia."


Na tento účel úplne odstráňte všetok tovar zo špajze a roztrieďte ho do kategórií: prísady na pečenie, konzervy, občerstvenie atď. Odtiaľ budete môcť ľahko identifikovať všetky duplicitné položky a skonsolidovať ich, zlikvidovať výrobky s uplynutou dobou spotreby a darovať všetky nechcené položky alebo tie, ktoré nespotrebujete pred uplynutím doby spotreby. Potom tento proces zopakujte aj s chladničkou. Nielenže tým eliminujete potenciálny odpad, ale pripravíte sa aj na lepšiu organizáciu kuchyne pre položky, po ktorých siahnete počas jesenných a zimných mesiacov (vitajte, polievky a zmesi na pečenie!). Keď vám zostanú všetky položky, ktoré musíte mať, implementujte organizačné nástroje, ako sú rozkladacie stúpačky alebo lenivá susana, aby ste mali vo veciach poriadok.


3. Vyčistite a usporiadajte svoj šatník.


V závislosti od toho, kde žijete, sa jeseň môže cítiť buď ako predĺženie leta, alebo ako prvé dni zimy (alebo oboje v závislosti od dňa). Bez ohľadu na počasie je toto prechodné obdobie skvelou príležitosťou na inventúru letného aj zimného šatníka. Vyčistite si šatník a rozdeľte oblečenie na sezónne hromádky. Zhodnoťte svoje letné kúsky a odložte si tie, ktoré máte radi a ktoré si viete predstaviť, že si ich oblečiete aj na budúci rok. Všetko, čo už nevyhovuje veľkosťou alebo štýlom, zvážte darovať alebo predať, aby vám zostali len veci, ktoré budete skutočne nosiť.


Podobne si prezrite svoje zimné kúsky na nadchádzajúcu sezónu. Sú medzi nimi také, ktoré vám už nesedia alebo potrebujú opravu? Vyčistite nepotrebné veci a urobte si zoznam všetkých medzier vo vašom šatníku, aby ste mohli nakupovať cielene.


4. Zlikvidujte kozmetické výrobky po expirácii.


Ako sa menia ročné obdobia, menia sa aj naše potreby v oblasti krásy – zamyslite sa nad výmenou ľahkých hydratačných krémov za intenzívnejšie hydratačné a vyťahovaním samoopaľovacích kvapiek teraz, keď nedostávame prirodzený lesk zo slnka. Teraz je ideálny čas prejsť si kozmetický salón, vymeniť produkty a vyhodiť všetky veci, ktorých platnosť vypršala. Je tiež dobré vyhodiť všetky produkty súvisiace s letom, ako je sprej proti hmyzu alebo opaľovací krém, ktorých platnosť vyprší skôr, ako ich budete budúci rok potrebovať.


Tip pre profesionálov: Skontrolujte, či sa na obale vašich produktov osobnej starostlivosti nenachádza symbol, ktorý vyzerá ako téglik s číslom a písmenom M vo vnútri. To vám povie, koľko mesiacov je položka dobrá po otvorení. Ak tento symbol na obale nenájdete, skontrolujte, či nedošlo k zmene farby alebo zápachu, aby ste zistili, či je stále bezpečné ho používať. Keď si všetko prejdete, maximalizujte úložný priestor v kúpeľni tak, že pred uložením zoradíte položky podľa kategórií.


5. Urobte si inventúru svojich sviatočných dekorácií.


Sviatky môžu byť dosť stresujúce bez toho, aby ste sa museli báť, že sa budete snažiť zapamätať si, kde ste uložili zimnú výzdobu, alebo sa budete snažiť rozmotať spleť vianočných svetiel. Ak chcete predbehnúť sviatočnú náladu, Joanna Wirick, profesionálna organizátorka za Joanna Organize, odporúča roztriediť si sviatočnú výzdobu už teraz. „Vďaka príjemnému počasiu a menším dovolenkovým tlakom ponúka obdobie pred jeseňou priaznivé prostredie na uvoľnenie a zlepšenie produktivity. Pred chladnejšími mesiacmi sa môžete zorganizovať, čo pomáha znižovať stres a uľahčuje prechod,“ povedala.


Urobte si inventár položiek, ktoré máte, tých, ktoré je potrebné opraviť alebo vymeniť, a všetkých položiek, ktoré nemáte, ale chceli by ste si ich kúpiť. To vám dá plán nakupovania, takže neskončíte s košíkom plným impulzívnych nákupov..

11 views0 comments
Post: Blog2_Post
bottom of page