top of page

Budúcnosť profesionálneho obliekania: Ako môže práca z domu zmeniť náš šatník

Pandémia priniesla mnoho zmien vrátane dress code. Ako práca z domu alebo z hociakého miesta preberá vládu, profesionálne štandardy obliekania sú k dispozícii.


Spomedzi mnohých zmien, ktoré pandémia priniesla, sú zmeny v profesionálnom obliekaní jednou z najneobvyklejších. Nie je žiadnym tajomstvom, že zamestnanci museli vykonať množstvo úprav vo svojom pracovnom postupe. Avšak aj šatník bol nepredvídanou úpravou, ktorú museli mnohí urobiť tiež. Keď sa začína presadzovať nová éra „práce odkiaľkoľvek“, štandard „profesionálneho“ je k dispozícii.


Teraz, keď pracujeme odkiaľkoľvek, sú štandardy profesionálneho obliekania k dispozícii

Zamestnanec ktorý pracuje z domu a premýšľate, čo môže v najbližších mesiacoch pripraviť váš šatník, nezúfajte.Zmeny obliekania nie sú explicitné


Ak ste pracovali na diaľku pre spoločnosť, ktorá má prísny kódex obliekania alebo ktorý je zvyčajne orientovaný na klienta, aktualizácie prijateľných pracovných odevov nemusia byť v tomto bode explicitne uvedené.


Vo svetle týchto problémov väčšina spoločností zaviedla určitý druh plánu etikety videokonferencií. Toto je dobré miesto, kde začať, ak si nie ste istí, aké oblečenie si pri práci obliecť. Celkovo sa zdá, že konsenzus je taký, že ak vás nevidí kamera, nezáleží na tom, ako vyzeráte. Ak však máte stretnutia, ktoré vyžadujú, aby bolo vaše video zapnuté, nevysloveným pravidlom je, že časti vášho oblečenia, ktoré je vidieť, by mali vyzerať profesionálne.


V súčasnosti nie je etiketa práce na diaľku, riadená vždy zdravým rozumom. Ak vaša spoločnosť stále neaktualizuje svoj kódex obliekania, je najlepšie dodržať všeobecné pravidlo, aby ste pred kamerou na stretnutí vyzerali profesionálne. Aj keď to neznamená, že sa musíte ukázať v obleku a kravate, znamená to, že stále môžete urobiť všetko pre to, aby ste vyzerali reprezentatívne.


Pohodlie sa stalo kráľom v tejto novej ére práce z domu


Aj keď v tomto bode nemusí byť váš firemný dress code konkrétne načrtnutý, jedna vec, ktorá je istá, je dôležitosť pohodlia a prispôsobivosti, pokiaľ ide o odev do práce na diaľku. Či už pracujete každý deň zo svojho domova, alebo sa vaše pracovisko mení z týždňa na týždeň, mali by ste mať vo svojom šatníku to správne oblečenie, ktoré bude zodpovedať vašim profesionálnym potrebám. Okrem oblečenia, ktoré už vlastníte a ktoré ste nosili do kancelárie, existujú nové spôsoby, ako nájsť zmes pohodlného a profesionálneho.Ak sa stále snažíte nájsť rovnováhu medzi profesionálnym a pohodlným oblečením v šatníku, najprv zvážte základ svojho šatníka. Verte alebo nie, nepohodlie v oblečení často pramení z prvej veci, ktorú si pred prácou oblečiete, zo spodnej bielizne, správne zvolené boxerky alebo dámske pyžamo, dokážu zázraky. Začať od spodnej časti a budovať odtiaľto vám pomôže získať jasnú predstavu o tom, aké materiály a štýly vám pri práci najlepšie vyhovujú. Ak zvyčajne príliš nemyslíte na spodnú bielizeň, ktorú nosíte, skúste investovať do pohodlnej bavlnenej spodnej bielizne, pretože tieto typy spodnej bielizne nebudú mať za následok svrbivý alebo tesný pocit pod oblečením.


Okrem spodnej bielizne sa stalo obľúbeným štýlovým trendom kvalitné pyžamo a dobrou správou je, že existuje množstvo nových teplákov, ktoré si môžete obliecť do práce, aby ste zostali v móde a zároveň uvoľnení, aj keď sa nechystáte do kancelárie. Keď sa bližšie pozriete na pohodlie a prispôsobivosť vášho oblečenia, skúste identifikovať svoje obľúbené pracovné oblečenie z domu a opýtajte sa sami seba, prečo vás to priťahuje. Dajú sa ľahko spárovať, aby vytvorili viac ako jednu možnosť oblečenia? Sú menej tvarové ako iné položky vo vašom šatníku? Z akých materiálov sú vyrobené? Fakty ukazujú, že vzdialení zamestnanci prešli na pohodlné oblečenie. Práca na diaľku často znamená viac času sedenia pri stole. Zamestnanci už nemusia vstávať, aby sa zúčastnili schôdzok alebo si dopriali luxus prechádzať sa po kancelárii na prestávku, takže pohodlie je na prvom mieste. Nezabudnite, že nikdy nesmiete obetovať profesionalitu.


Za tým, čo nosíte, je psychológia


Psychologické účinky oblečenia sa skúmajú už pomerne dlho. Zavedenie je, že obliekanie môže v skutočnosti zvýšiť produktivitu. Zistenia ukazujú, že oblečenie, ktoré nosíte, vysiela signály do vášho mozgu v závislosti od toho, aké oblečenie si oblečiete a kde ho nakoniec nosíte – koncept známy ako „obalené poznanie“. Ak zvyčajne nosíte oblek do práce, potom keď si oblek oblečiete, je pravdepodobnejšie, že sa budete cítiť produktívnejší, pretože vaše telo je zvyknuté nosiť takéto oblečenie v kancelárii. Podobne, ak nosíte len spoločenské oblečenie, keď doma pozeráte televíziu, takéto oblečenie bude vysielať signály, že ste pripravení na odpočinok, na rozdiel od pracovného dňa. Treba poznamenať, že oblečenie, ktoré nosíte do práce, nie je to, čo spôsobuje tieto signály, ale skôr pretrvávajúci zvyk nosiť určité oblečenie v určitých časoch. Ak ste napríklad počas posledných štyroch mesiacov mali každý deň vo zvyku obliekať si spoločenské oblečenie pri práci na diaľku, prechod späť na pracovné neformálne oblečenie v snahe zlepšiť produktivitu vám môže v skutočnosti ublížiť, u mňa takto fungujú legíny ktoré mam spojene s aktivitou vzdy ked si och oblečiem a tak ma vzdy preberú. Ide o to, že na návykoch, ktoré si vytvoríte s oblečením, záleží, aj keď neveríte, že áno.


Je to neprebádané územie pre každého


Nakoniec, keď sa pozrieme do budúcnosti profesionálneho obliekania v dnešnej profesionálnej klíme, majte na pamäti, že je to neprebádané územie pre každého. Aj keď pravidlá obliekania pri práci na diaľku môžu zostať nevyslovené, etiketa konferencií Zoom je určite niečo, čo načrtli mnohé zahraničné spoločnosti. V tomto bode sa pohodlie stalo kráľom v tejto novej ére práce z domu a psychológia naznačuje, že to nie je nevyhnutne zlá vec. Pri pretváraní svojho profesionálneho šatníka si nezabudnite vybrať oblečenie, o ktorom viete, že je pre vás najvhodnejšie, no nezachádzajte tak ďaleko, že by ste sa zúčastnili videokonferencie v pyžame.

17 views0 comments
Post: Blog2_Post
bottom of page