top of page

Ako chrániť pokožku pred škodlivými vplyvmi modrého svetla?

V súčasnej dobe sme obklopení neustálym technologickým pokrokom, pričom počítače, smartfóny a televízie sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich každodenných životov. Hoci tieto technológie poskytujú pohodlie, nenesú so sebou len výhody. Ich používanie môže mať nielen negatívny vplyv na naše oči, spánok ale i na pokožku. Prečo je dôležité venovať pozornosť tejto téme, ak si želáte udržať zdravú a žiarivú pleť?Čo je modré svetlo?


Modré svetlo sa nachádza všade okolo nás. Okrem slnečného svetla, ktoré je najvýraznejším zdrojom modrého svetla, sa nachádza aj v umelom svetle emitovanom žiarovkami a LED diódami, ako sú tie na smartfónoch, počítačoch či televízoroch. Hoci digitálne zariadenia vyžarujú iba časť modrého žiarenia, ich blízkosť k našej tvári počas celého dňa zvyšuje naše riziko expozície tomuto svetlu.

 

Ako vplýva na pokožku?

 

1 Poškodzuje kožnú bariéru


Modré svetlo môže ovplyvniť integritu kožnej bariéry. Kožná bariéra plní dôležitú úlohu pri udržiavaní optimálnej hladiny vlhkosti v pokožke a zároveň chráni pred vonkajšími škodlivými faktormi. Expozícia modrému svetlu môže narušiť túto bariéru, čo môže viesť k strate schopnosti udržiavať vlhkosť a zvýšenej citlivosti pokožky.2 Podporuje vznik vrások


Modré svetlo má schopnosť poškodiť elastínové a kolagénové vlákna v pokožke. Tieto vlákna sú zodpovedné za pevnosť a pružnosť kože. Poškodenie týchto vlákien vedie k tvorbe nových vrások a zvýrazneniu už existujúcich vrások. Modré svetlo tiež môže urýchliť proces odbúravania elastínu, čo má za následok stratu elasticity pokožky.

 

3 Podporuje vznik pigmentových škvŕn


Prechod modrého svetla cez kožu môže spôsobiť nerovnomerný farebný tón a tvorbu pigmentových škvŕn. Osoby s určitými kožnými poruchami, napríklad melazmou, majú vyššie riziko vzniku pigmentových škvŕnpri častej expozícii modrému svetlu. Tento jav je spojený so schopnosťou modrého svetla ovplyvniť produkciu pigmentu v kožných bunkách.

 

Ako sa chrániť?

 

Hoci by bolo najjednoduchšie minimalizovať expozíciu modrému svetlu, v pracovnom prostredí, ako je kancelária, to niekedy nie je reálne. Napriek tomu existujú alternatívne prístupy a riešenia, ktoré vám pomôžu účinne zvládnuť vplyv modrého svetla, aj keď nemôžete úplne uniknúť jeho zdrojom:

 

1 Zaraďte do svojho stravovacieho režimu potraviny s vysokým obsahom antioxidantov


Zdravá strava, môže byť účinným spojencom v boji proti negatívnym účinkom modrého svetla. Potraviny s vysokým obsahom antioxidantov, ako je kurkuma, tmavá zelenina, orechy a semená, poskytujú vašej pokožke potrebné zložky na odolanie oxidatívnemu stresu, ktorý môže byť vyvolaný modrým svetlom.

 2 Používajte prírodné ochranné kozmetické produkty chrániace pred vplyvom modrého svetla

 

Štúdie ukázali, že niektoré zložky v kozmetických výrobkoch, ktoré obsahujú antioxidanty, teda látky bojujúce proti oxidačnému stresu (spôsobenom modrým svetlom), dosiahli vynikajúce výsledky v ochrane buniek kože pred škodlivým pôsobením modrého svetla. Tieto účinné látky dokázali zabrániť poškodeniu týchto a zabrániť tak spomínanej pigmentácii, vzniku vrások a poškodeniu kožnej bariéry.

 

Moderné hrozby si vyžadujú moderné riešenie a takým je i kozmetika chrániaca pred negatívnym vplyvom modrého svetla. Jednou z nich je i prírodná kozmetika značky ANNEMARIE BÖRLIND, konkrétne línia ROSE NATURE System anti-digital. Je to nielen pohodlný, ale aj mimoriadne efektívny spôsob, ako ochrániť svoju pleť pred nepriaznivými účinkami modrého svetla. Špeciálne vyvinutý komplex ruží obsiahnutý v produktoch, je bohatý na antioxidanty, upokojuje, hydratuje a revitalizuje pokožku, ale zároveň účinne pokožku pred modrým svetlom chráni a blokuje jeho prienik. Receptúra je navrhnutá tak, aby zabezpečila, že bunky kože, kolagénové a elastínové vlákna nebudú pod vplyvom modrého svetla poškodené, pokožka bude dokonale chránená, vyživená, zdravá a čo najdlhšie mladistvá. 😊

24 views0 comments
Post: Blog2_Post
bottom of page