Dôležitá infromácia: vaše telo potrebuje v rôznych ročných obdobiach rôzne veci. Pokiaľ ide o zlepšenie nálady, deň na pláži, nové sandále alebo džbán korenistých margarít s dievčatami nebudú v septembri alebo októbri padať na taký úžitok, ako boli v júli - čo funguje v lete, vám už nerobí radosť na jeseň. Tiež zvýšenie nálady nie je vždy také jednoduché ako kúpa rozkošných letných šiat alebo roztomilých topánok. Je dôležité prispôsobiť celú svoju starostlivosť o seba tak, aby ste boli šťastní a zdraví, a prisposobiť ju ročným obdobiam.
Šťastie je najdôležitejšou súčasťou zdravia, ktorej by ste mali dávať prednosť, a preto vám prinášam sedem zmien, ktoré je ideálne začať robiť hneď, aby ste si v jesenných mesiacoch čo najviac vylepšili náladu. Pokračujte v čítaní, ako zmeniť svoju rutinu duševného zdravia z leta na jeseň a pripraviť sa na najlepšiu jeseň.
1. Pridajte prírodu do svojej rutiny a zamerajte sa na svoje zmysly
Už viete, že dostať sa von je pre vás dobré (máme byť v prírode) a to zahŕňa aj to, aby ste mali dobrú náladu. Zvlášť, keď sa listy začnú meniť, byť vonku je nielen zdravá prax, ale aj príjemná: Výhľady sú bezkonkurenčné a počasie je perfektné (už sa nemusíte vracať domov zaliati potom ako v letných mesiacoch). Napriek tomu, akýkoľvek pohyb von je pre vás dobrý, zvážte ponechanie AirPodov doma a namiesto toho si vychutnajte zvuky prírody. Výskum ukázal, že na našu náladu má vplyv to, čo prijímame zmyslami - to, čo počujeme, čucháme, ochutnávame, vidíme a dotýkame, nás môže emocionálne ovplyvniť. Pamätajte si nielen to, čo vidíte, ale aj to, čo počujete a cítite: šuchotanie listov, štebot vtákov a sviežu lesnú vôňu. Vyskúšajte senzorickú prechádzku, túru alebo jazdu na bicykli, ktoré vám okamžite zlepšia náladu.
2. Stanovte si nový cieľ
Užitočná rada: rozhodnutia urobené počas jesene sú lepšie ako novoročné predsavzatia. Pamätáte si, že keď ste boli dieťa, jeseň znamenala nové školské potreby a úplne inú triedu? Alebo si možno pamätáte, ako ste sa vracali na vysokú školu s novými cieľmi stretávať sa s novými priateľmi, chodiť na hodiny alebo sa zapísať na nový jazykový kurz. Aj keď jeseň už neznamená nový školský rok, stále môžete obnoviť pocit novosti a prísľubov. Zamyslite sa nad tým, kým chcete byť tento rok a čo musíte urobiť, aby ste to dosiahli. Uistite sa, že budete konkrétny: Meditácia päť minút každý deň alebo varenie každý večer pracovného týždňa bude oveľa lepšie dosiahnuteľné ako častejšie meditovanie alebo varenie. Ak sa k niečomu dopracujete, v krátkodobom horizonte vám to môže zlepšiť náladu, pričom dosiahnutie cieľov, ktoré sú pre vás dôležité, vás môže z dlhodobého hľadiska urobiť šťastnejším.
3. Prispôsobte svoju cvičebnú rutinu
Počasie sa teda mení, prechádzate z ľadovej kávy na niečo iné a máte oveľa menej energie, ako ste mali v lete? Namiesto toho, aby ste v sezóne bojovali so zmenami a tlačili zadok do posilňovne, prispôsobte tréningovú rutinu tomu, ako sa vaše telo cíti. Jeden z najlepších dôvodov, prečo si zacvičiť, je zlepšiť si náladu, takže ak vo vás cvičenia pôsobia únavne, nemotivačne alebo sa nudíte, zmeňte to. Kým beháte alebo navštevujete vysokoenergetickú hodinu kardia, môže to byť počas slnečných dní zábava a motivácia, namiesto cvičenia, ktoré vám príde príjemné, môžete tieto druhy cvičenia vnímať ako vyčerpávajúcu činnosť. Vymeňte ich za dlhé prechádzky, aby ste si užili meniace sa počasie (bod č. 1) alebo pomalé jogové cviky, ak vaše telo túži po relaxačnom pohybe. Áno, cvičenie vo všeobecnosti slúži ako hlavná podpora nálady, ale malo by to byť cvičenie, ktoré vám robí dobre. Opýtajte sa svojho tela, čo chce, a prispôsobte tomu svoju cvičebnú rutinu.
4. Vyhľadávajte slnečné lúče
Či už sa stretávate so sezónnou afektívnou poruchou, alebo sa len cítite letargickejší a unavenejší v chladnejších mesiacoch, naše nálady sa často začínajú na jeseň z nejakého dôvodu meniť. Veľkou príčinou zmien našich nálad je nedostatok slnečného svetla. Podľa Harvard Health Publishing, menej slnečného svetla v chladnejších mesiacoch môže rozhodiť váš biologický rytmus, čo spôsobí, že mozog uvoľní menej serotonínu (hormónu šťastia). Mnoho z nás žije v chladnejších klimatických podmienkach s oblačnejšími dňami a od jesene trávi viac času v interiéri, takže musíme aktívne pracovať na pobyte na slnku, aby sme si zlepšili náladu.
Pretože slnečné lúče dosiahneme v lete bez námahy (ahoj, strešné bary!), Dajte si do svojej wellness rutiny v tejto sezóne zámerne viac slnečného svitu. Vezmite si sveter a popíjajte svoju rannú kávu na terase alebo balkóne, namiesto cvičenia v posilňovni sa venujte viac prechádzkam alebo zvážte lampu na svetelnú terapiu, v dnešnej dobe existujú lampy napodobňujúce západ slnka, ak sa vo vašej oblasti skutočne zachmúri.
5. Upravte si domáce prostredie
Keď už hovoríme o zmenách počasia, chladnejšie teploty znamenajú, že strávite viac nocí a viac dní zavretých v interiéri. Viac času doma môže znamenať viac nepokoja alebo nudy počas celej sezóny, čo je, samozrejme, hlavným faktorom narušujúcim náladu. Aby ste sa vyhli pocitu nepokoja alebo nudy, upravte svoje domáce prostredie na sezónu. Rozšírte doplnky vo svojom dome (napríklad o luxusné prikrývky), vyhýbajte sa čo najviac neporiadku a udržujte vo svojom dome poriadok (neporiadok môže spôsobovať stres) a doprajte si zmysly s textúrovanými akcentmi, bohatými vôňami (napríklad, tekvicovým korením sviečky!) alebo hrajúcu inšpiratívnu hudbu. Premena vášho domova na útulnú oázu vás bude nútiť zostať doma, namiesto toho, aby ste sa ho obávali.
6. Jedzte to, po čom vaše telo túži
Rovnako ako budete potrebovať prispôsobiť svoju cvičebnú rutinu zmenám sezóny, možno budete musieť zmeniť aj to, čo jete. Zdravé stravovanie v letných mesiacoch sa zdá byť jednoduchšie, pretože máme chuť na ľahšie a chladnejšie jedlá, ako sú smoothies a šaláty. Keď sa však počasie zmení, nemali by ste sa nútiť jesť smoothie a šaláty, ak nemáte náladu. Jedzte radšej to, po čom vaše telo túži. Prejdite na teplé, uzemnené jedlá, ako sú dusené mäso alebo polievky, a využite zdravé chute sezóny, ako sú tekvica, škorica a jablká. Inými slovami, stále môžete jesť ovocie a zeleninu, keď budete jesť tak, ako to chce vaše telo, keď teploty klesnú. Budete mať väčšiu radosť, ak sa nenútite jesť nevýrazné jedlá, ktoré vás neuspokojujú. A keď jete podľa toho, čo vás najviac uspokojuje? Prinesie vám to okamžité zvýšenie nálady.
7. Naplánujte si niečo, na čo sa môžete tešiť
Jeseň môže byť zvláštny čas, pretože máme za sebou zábavu z letných prázdnin, ale ešte nie sme v kohúrení prípravou na zimu. Každé časové obdobie, keď sa nemáme na čo tešiť, sa môže cítiť nevýrazne, nemotivačne a jednoducho nudne. Aby ste si udržali dobrú náladu počas celej sezóny, naplánujte si činnosti, pri ktorých sa máte na čo tešiť. Či už pôjdete na víkend na kemp, naplánujete si zber jabĺk so svojimi najlepšími priateľmi na náhodnú sobotu alebo dokonca naplánujete si deň duševného zdravia vopred, vezmete si deň voľna a fyzicky si prečítate knihu, do ktorej ste sa už pokúšali dostať. Plánovanie a realizovanie vzrušujúcich udalostí vo vašom kalendári vám uľahčí náladu.
Tieto tipy sú určené na všeobecné zvýšenie nálady, nie na liečbu úzkosti alebo depresie. Ak si myslíte, že môžete mať úzkosť, depresiu alebo sezónnu afektívnu poruchu, je dôležité obrátiť sa o pomoc na najbližších. Navštívte svojho lekára, kontaktujte terapeuta alebo sa porozprávajte s blízkym priateľom alebo rodinným príslušníkom.