top of page

Vaše leto: 10 spôsobov, ako si vylepšiť rutinu na leto


Aj keď vieme, že letná starostlivosť o seba je dôležitá, tak nie je vždy taká ľahká v lete ako v iných ročných obdobiach, keď je každý doma (a nikto neuverejňuje obrázky, ktoré by boli závideniahodné). Ak v teplejších mesiacoch nežijete na pláži, pravidelne si nedržíte intenzívne tréningy alebo chodíte každý víkend na vysnené dovolenky, je ľahké mať pocit, že vám niečo chýba. U mnohých z nás vzniká strach, že prídeme o perfektné leto (možno jeho úsek?). Sústredenie sa na to, čo nerobíte, vám však odoberá čas na to, čo by ste mali robiť: starostlivosť o seba. Namiesto toho aby ste uvažovali nad tým co robia ostatní urobte si toto leto také ako si zaslúžite. Tu je 10 spôsobov, ako si vylepšiť rutinu tak, aby ste letnú sezónu využili čo najlepšie:


1. Zmeňte svoje tréningy


Ak ste uviaznutí v zabehanej koľaji, pretože každý deň chodíte na rovnakú tréningovú hodinu, riešením je teplé letné počasie. Zvážte že začnete robiť svoj HIIT tréning alebo jogové cvičenie vonku: preneste svoje pozdravy slnku do parku alebo sa namiesto behu na bežiacom páse sa choďte prejsť. Leto je tiež skvelým časom na vyskúšanie tréningu, ktorý ste nikdy predtým nerobili: choďte na túru, vyskúšajte si prechádzku v prírode, požiadajte priateľa, aby sa pripojil, alebo vyskúšajte online kurz, ktorý je úplne nový. Bonus: vďaka dlhším dňom, teplejšiemu počasiu a jasnejšiemu slnečnému žiareniu máme v lete často najviac energie, takže využite výhody a zvýšte intenzitu: choďte na tanečný kurz, ak ste zvyčajne relaxačný typ dievčaťa alebo trénovať na maratón, ktorý si vždy chcel bežať. Len nezabudnite na svoj SPF!


2. Spravte si vlastnú letnú dovolenku


Pamätáte si na svoje detstvo, keď bolo leto synonymom dovolenky? Letná prestávka znamenala, že od júla do konca augusta nebude žiadna škola a týždne pred vami a výlety na bazén, zmrzlina a nanuky. Aj keď sme už dospelí a nedoprajeme si letnú prestávku od práce (uznajte, nie je to skvelý nápad !?), stále môžete uplatňovať rovnakú mentalitu. Leto slúži ako dokonalá pripomienka toho, že práca by mala byť súčasťou vášho života, ale nie celého vášho života. Využite výhody možnosti dovolenky, nech už to znamená predĺžený víkend na ceste so svojimi priateľmi alebo sem-tam deň duševného zdravia, ktorý prespíte, alebo vyjdite von a užívajte si svoj život. A ak zlyhajú iné možnosti, urobte si z každého víkendu mini-dovolenku (alebo pobyt), aby ste sezónu (a svoj život!) Využili na maximum.
3. Vyčistite váš dom na leto


Prečo by jarné upratovanie malo zabrať všetkú tú slávu? Dovoľte mi predstaviť vám letné upratovanie (upratovanie, ktoré premení váš domov na oázu pre teplé počasie, ktorú si zaslúžite). Pretože neporiadok v domácnosti sa premieta aj do neporiadku v mysli, usporiadaný, čistý a šťastný domov vám pomôže vychutnať si teplejšie mesiace a zvýšiť náladu (myslím tým aj to, ako šťastných vás robí usporiadaná skriňa !?). Strávte deň organizáciou svojej pracovnej plochy, triedením a darovaním odevov, ktoré nenosíte, a optimalizáciou priestoru vo vašej kuchyni. Ale „letné upratovanie“ nemusí byť iba zdĺhavé: aktualizujte si domáci dekor pre letnejšie obdobie, vymeňte s tmavšie domáce akcenty s farebnejšími doplnkami, pridajte farebný obraz alebo dva na stenu a urobte drobné vylepšenia pomocou nich - môžete sa inšpirovať a momentálnymi trendami, ktoré na Instagrame uvidíte, aby ste rozžiarili svoj domov. Malé zmeny, ako napríklad čerstvé kvety vo vázach alebo citrusový olej v difúzore, tiež môžu urobiť rozdiel.


4. Jedzte čerstvejšie jedlá


Aj keď v zime môžete túžiť po výdatných jedlách a ohriať si jedlo, je pravdepodobnejšie,

že v lete budete túžiť po sviežejších jedlách. Zdravé stravovanie je ľahké, ak je teplé počasie: vaše telo chce ľahšie jedlá, bylinky majú sezónu a zelenina na grile zrazu znie rovnako dobre ako cestoviny alebo pizza. Využite obchody s potravinami plné najlepších plodín (myslite na šťavnaté paradajky, čerstvé jahody a sladkú kukuricu), pripravte si zoznamy potravín a recepty na množstvo chutných druhov ovocia a zeleniny, ktoré sú v sezóne, a pochutnajte si na chrumkavých paprikách alebo vynikajúcich melónoch. Snažte sa tiež do svojej stravy pridávať viac potravín bohatých na vodu, aby ste získali bonusové hydratačné body, ako napríklad melón, uhorka, cuketa a paradajky.


5. Aktualizujte svoju starostlivosť o pleť na sezónu


Predstavte si toto: je polovica leta 2021. Ani po roku strávenom v interiéroch vaša pokožka nikdy nevyzerala lepšie. Získate svetlo bez námahy, ktoré vám závidia aj plavčíci, a rušivé množstvo potu a SPF na vašej pokožke za každých okolností. Ak to znie príliš dobre na to, aby to bola pravda, vedzte, že úžasný tón pokožky môžete dosiahnuť aj bez škodlivých lúčov slnka (ďakujem za to samoopaľovacím prípravkom!). Vaša pokožka v lete potrebuje len iné veci ako v zime, takže podľa toho aktualizujte svoju rutinu. Zahrňte exfoliačné kyseliny alebo prípravky, ktoré odlupujú odumretú pokožku, pomocou chladiacich prípravkov odfúknite a upokojte zápal, uistite sa, že máte náležitú starostlivosť proti slnku, a ak hľadáte samooplaľovací prípravok, rozhodnite sa pre kvalitnú kozmetiku aby ste dosiahli pokožku vašich snov.


6. Využite výhody dlhších dní


Takže viete, že dni sú počas leta dlhšie, ale už ste niekedy uvažovali o zmene denného režimu, aby ste tieto dlhé dni využili čo najlepšie? Dlhšie dni znamenajú viac slnečného žiarenia a viac slnečného žiarenia znamená viac energie (myslite na to: prebudiť sa o 7:00, keď už je svetlo, je úplne iné ako prebúdzať sa do tmavej a chladnej zimy o 7:00, ráno, ktoré sa stále cíti ako v noci, však?). Využite túto energiu navyše naplno tým, že sa skoro zobudíte na tréning alebo si len pridáte 30 minút do rannej rutiny.
7. Choďte bez technológie


Jednou z najlepších častí leta je, že je toho veľa, čo môžete urobiť, aby ste sa nepozerali na televíziu alebo nepozerali na obrazovku počítača. Zaviažte sa, že budete pracovať bez technológií aspoň na pár hodín každý týždeň, alebo dokonca každý deň na malú časť času. Vyberte sa na mini túru, prečítajte si knihu alebo trávte čas s priateľmi bez uverejňovania príspevkov na Instagrame. Bez ohľadu na to, ako sa rozhodnete tráviť čas bez technológií, odložte telefón, zatvorte laptop a vypnite televízor, aby ste si mohli vychutnať čas bez obrazovky. Ak chcete viac výziev, zvážte prerušenie sociálnych médií na celý týždeň alebo obmedzenie sociálnych médií na jeden dvojhodninový blok denne .


8. Kráčajte všade


„Fitness“ nemusí znamenať intenzívne, vyčerpávajúce hodinové tréningy; namiesto toho to znamená jednoducho sa čo najviac hýbať a žiť menej sedavo. Skutočná starostlivosť o seba nie je o tom, aby ste sa dostali na hranicu alebo mali sixpack, ale skôr o tom, že budete robiť viac toho, čo viete, aby sa vaše telo cítilo dobre. Jednou z najlepších častí leta je, že prechádzky všade sú nielen možné, ale aj príjemné. Pripravte si svoj obľúbený letný zoznam skladieb alebo novú epizódu podcastu a sľúbte, že budete chodiť všade (aspoň) v okruhu niekoľkých likometrov (bonus: pre planétu je to lepšie). Pri vzdialenejších cieľoch buďte kreatívni pri preprave (kolobežka, korčule alebo bicykel) . Prejdite sa napríklad na ďalšiu zastávku vlaku a urobte ešte pár krokov, alebo vyskúšajte jazdu na bicykli, ktorá ponúka rýchlejšiu a stále aktívnu metódu.


9. Vypestujte si vlastnú zeleninu


Aj keď si nemyslíte, že máte dar na pestovanie, letné obdobie je ideálnym časom na začatie pestovania byliniek alebo zeleniny. Poďme si povedať prečo: pestovanie plodín je pre vás zdravšie, lepšie pre zem, ľahšie pre vašu peňaženku a je to len pocit, že máte oprávnenie vyrobiť si vlastné pesto s bazalkou. Ak máte dvor a priestor, začnite základmi, ako sú paradajky a šalát (ľahko pestovateľné letné produkty). Zaobstarajte si záhradné náradie, kanvicu, nejaké vonkajšie kvetináče a pustite sa do práce. Ak ste v byte alebo nemáte priestor vonku, pestujte čerstvé bylinky na parapete alebo v inteligentnej záhrade.10. Pamätajte, že sociálne zdravie je tiež starostlivosť o seba


Komunitná starostlivosť nie je len jedným z top wellness trendov roku 2021, ale je to tiež rozhodujúca súčasť starostlivosti o seba, ktorú často prehliadame. Rok 2020 dokázal, že mať pevné vzťahy (a pravidelne sa z nich tešiť) nie je len niečo, čo chceme, ale aj niečo, čo potrebujeme. Bola som tam: pokušenie vynechať dni na pláži s priateľmi, pretože sa cítite neisto alebo sa stresujete plánmi večere, pretože každá položka v ponuke vás nafúkne. Osobne som skončila s uprednostňovaním neistoty. Namiesto toho si spomeniem, že smiech s priateľmi je pre moje zdravie skutočne lepší ako zelený džús a šťastné spomienky na mňa pôsobia oveľa dlhšie, ako by kedy slaná margarita mohla. Áno, vždy sa budem starať o svoje telo, ale toto leto venujte aj starostlivosti o vaše vzťahy, ktorá rovnako dôležitá.


240 views0 comments
Post: Blog2_Post
bottom of page