top of page

Na jar som urobila týchto 5 wellness zmien a už sa cítim 10x lepšie


Ak sa ma pýtate, prvých pár mesiacov v roku je skúšobné obdobie. Iste, ponorila som sa do niekoľkých nových koníčkov a vyskúšala som si dodržať nejaké predsavzatia. Väčšinou som sa dokonca držala spomínaných nových koníčkov a predsavzatí, no január a február budú pre mňa vždy pomalé mesiace. Sú to mesiace, v ktorých zostávam, robím menej a vo všeobecnosti to beriem v pohode. Jar je obdobie, keď začínam ožívať – a túto jar mám veľké plány, čo chcem dosiahnuť, ako sa chcem cítiť a kým chcem byť. Aj keď to všetko teoreticky znie skvele, niekde musím začať a to miesto je moja wellness rutina.


Budem úprimná: nie som najlepšia v dodržiavaní rutín a uprednostňovaní starostlivosti o seba v najlepších časoch. Často uviaznem vo svojich zoznamoch úloh, mám mentalitu „go-go-go“ a nechám svoje zdravie prepadnúť až na úplné dno. Uprednostňovanie starostlivosti o seba je mojím veľkým cieľom na rok 2022 (a neskôr) a teraz, keď sú zimné blues pevne v mojom spätnom zrkadle, som pripravená vylepšiť svoju wellness rutinu na jar. Takto sa pripravujem na novú sezónu – a zvyšok roka.


1. Jarná manikúraNa začiatku jari mám najradšej optimizmus. Aj keď nás až do polovice marca čaká zimné počasie, vo vzduchu je vzrušenie z tepla a slnka. Počas prvých slnečných dní, bez ohľadu na teplotu, sú ulice plné ľudí. Ľudia sú nadšení z dlhých prechádzok a vyhrievania sa na slniečku, aj keby to malo znamenať, že si dajú najteplejší pohárik a horúcu kávu. Všetky hlboké, teplé tóny upustíme od pastelových a jasných tónov, pravdepodobne vo forme svetrov, búnd, dlhých nohavíc a samozrejme tých najlepších jarných farieb na nechty. Na jar sa snažím čo najviac sa starať o svoje ruky, predsa len dostali zabrať v zimnom období. Nie každá z nás má čas chodiť na dlhú manikúru. Niekedy je pre nás jednoduchšie si zvoliť úpravu nechtov doma. Nezabúdajte preto na kvalitný pilník, v dnešnej dobe máme množstvo technických pomôcok ako si môžeme vytvoriť domáce nechtové štúdio, úžasnými pomôckami sú aj elektriký pilník a brúsky na nechty. A samozreme po dôkladnej úprave nechtov netreba zabudnúť na pestrú farbu na nechty ktorá v nás nabudí dobrú náladu, farbami tohoto roka sú definitívne farby drahokamov (červená, ružová, modrá a zelená).2. Chodiť von každý deň (áno, každý jeden deň)


Dostať sa von nebolo niečo, na čo som kedysi musela myslieť. Samozrejme, niekedy cez deň som sa ocitola vonku na slnku a čerstvom vzduchu. Či už to bola prechádzka cez ulicu na kávu s kamarátou alebo dokonca len vybavovanie pochôdzok v sobotu, bývala som vonku oveľa viac ako dnes. Pracujem z domu, takže nie je nezvyčajné, že fungujem celý týždeň bez toho, aby som skutočne opustila svoj byt (okrem krátkych každodenných prechádzok so psom). Privítala som život doma s otvorenou náručou a teraz mám všetko, čo potrebujem, v štyroch stenách, ktoré nazývam domovom. Cvičím vo svojej obývačke a každý týždeň varím takmer 100 % jedál doma (naozaj). Po pravde, neexistuje veľa dôvodov, prečo by som mala od pondelka do piatku vychádzať z domu, pokiaľ súrne nepotrebujem potraviny alebo nemám vzácnu spoločenskú udalosť. Ale aj keď milujem svoj malý domáci život, viem povedať, že moje telo potrebuje viac pohybu a čerstvého vzduchu.

Jedným zo spôsobov, ako sa dostať viac von, je doslova si naplánovať čas vonku v plánovači. Chcem chodiť 30-minútové prechádzky každý deň v týždni a mať tieto prechádzky naplánované dopredu, takže sa to stane len ďalšou položkou na začiarknutie môjho zoznamu úloh (milujem spokojnosť, ktorá pochádza z odškrtmutia si úlohy v to-do liste). V dňoch, keď sa cítim lenivá a jednoducho mi to nejde, vyberiem sa krátkou cestou; keď sa cítim sama sebou a môžem povedať, že moje telo oceňuje pohyb navyše, zromantizujem si prechádzku a vyberiem sa po malebnej trase domov. Táto veľmi jednoduchá zmena môže mať veľké výhody pre moje fyzické aj duševné zdravie. Je to skutočný win-win.


3. Jesť zeleninu s každým jedlom


Počúvaj: Milujem jedlo a milujem varenie, ale nie som až taký fanúšik zeleniny. Keď som mala 20 rokov, vydržala doslova týždne bez toho, aby som zjedol jedinú zelenú vec. Vtedy som účinky mojej stravy až tak nepociťovala. Ale s pribúdajúcim vekom je veľký rozdiel v tom, ako sa cítim po tom, čo si doprajem svoje obľúbené rýchle občerstvenie a ako sa cítim po zjedení dobre vyváženého domáceho jedla, ktoré zahŕňa zeleninu. Zatiaľ čo v mojom srdci (a žalúdku) bude vždy miesto pre spomínané rýchle občerstvenie, túto jar naozaj chcem vidieť, aký veľký rozdiel môže zelenina ovplyvniť moje celkové zdravie. To znamená, že sa chystám urobiť niečo, čo pre niekoho ako ja znie trochu bláznivo: jesť zeleninu s každým jedným jedlom.


4. Písanie viac ako kreatívne východisko


Ako človek, ktorý sa živí písaním, je to akési ironické zaradenie do tohto zoznamu. Ale v priebehu rokov som písala viac a viac pre prácu (ktorú absolútne milujem!) a menej pre seba. Ten román, o ktorom som snívala, že ho uverejním na vysokej škole? nepoznám ju. Denník, o ktorom som povedal, že ho chcem robiť každého 1. januára za posledné desaťročie? sa nestalo. Potrebujem kreatívne odbytisko mimo práce a je najvyšší čas, aby som zobral pero a písal len tak pre zábavu – nie preto, že mi na krk dýcha nejaký termín. A preto, som si vytvorila svoj malý virtuálny denník do ktorého si zapíšem každý deň aspon 2-3 vety a myšlienky


5. Použitie nedele ako dňa oddychu


Raz v noci, keď som prechádzala TikTok, som narazila na video ženy, ktorá ukazuje, ako využila nedeľu na úplný reset. Hovorím o praní, upratovaní, plánovaní a starostlivosti o seba. Bolo to magické a odvtedy som na to neprestala myslieť. Historicky som nedele používal ako dni „nič nerobiť“, a hoci milujem nemať žiadne plány a mám slobodu celý deň len tak lenošiť, nedeľná rutina, ktorú som videla, vyzerala produktívne aj relaxačne – vedela som, že to musím absolútne vyskúšať. .

Takže odteraz moje nedele dostávajú mierny upgrade. Stále si nebudem robiť žiadne plány a stále budem mať niekoľko hodín výpadku, no využijem to aj ako deň, kedy sa nastavím na týždeň dopredu. Uistím sa, že moja bielizeň je čistá a môj priestor je uprataný. Skontrolujem svoj rozpočet a naplánujem si týždeň dopredu. A potom strávim večer s maskou na tvári, teplým kúpeľom a kvalitným čítaním. Už len to, že to všetko píšem, ma núti želať si, aby bola v túto sekundu nedeľa.

60 views0 comments
Post: Blog2_Post
bottom of page