top of page

Jednodňový výlet na ostrov Murano

Predstavte si miesto, kde sa utvárajú skutočné klenoty z prehriatej piesočnej hmoty. Murano, tajomný taliansky ostrov, známy svojimi ohromujúcimi sklenenými remeslami, je práve takým miestom.


Cestovanie môže byť dobrodružstvom, ale skutočne očarujúci sú tie cesty, ktoré nás vedú k objavovaniu miest, ktoré sú skutočné umenie. Murano, malý ostrov v lagúne Benátky, je jedným z takých miest.


Na tomto mieste je všetko magické, od jeho malebných kanálov pripomínajúcich Benátky, až po jeho farebné budovy, ktoré vynikajú v kontraste s krásnou modrou oblohou. Ale čo robí z Murana skutočne jedinečné miesto, je jeho slávna tradícia výroby skla.


Tu je možné prechádzať sa medzi historickými dielňami, kde remeselníci s precíznym a rýchlym pohybom vytvárajú skutky, ktoré sú akýmsi zázrakom. Tieto sklenené klenoty sú potom vystavené v malých obchodoch, kde je možné obdivovať neskutočnú rozmanitosť farieb a tvarov.


Zamyslite sa na chvíľu nad tým, čo by ste mohli zažiť na jednodňovom výlete na Murano. Možno by ste sa mohli zúčastniť workshopu a vytvoriť si vlastný sklenený predmet, alebo by ste mohli sledovať, ako sa tvoria tieto malé výtvarné diela, alebo by ste mohli jednoducho prechádzať po malých uličkách a obdivovať nádherné výhľady.


Takže, ak máte v pláne navštíviť Taliansko a hlavne Benátky, nezabudnite zaradiť do svojho itinerára aj Murano. Toto miesto vás očarí svojou krásou, farbami a remeslom.


Ak vás tento príbeh nadchol, neváhajte ho zdieľať s ostatnými a nechajte sa inšpirovať cestovaním, ktoré je nielen o objavovaní nových miest, ale aj o objavovaní nových umení, tradícií a kultúr.


Vstávam skoro ráno, s rannými lúčmi slnka, ktoré prúdia cez záclony môjho hotelového okna. Je to deň, kedy sa budem plaviť na ostrov Murano, svetovo preslávený pre jeho úžasnú sklársku remeselnícku tvorbu. Dokonca aj pred vykročením z postele sa už môj duch vznáša nad lagunou v Benátkach.Po rýchlej dávke kávy a croissantu na raňajky mi moje kroky smerujú k vodnému autobusu z letiska Marco Polo. Autobusy v Benátkach nie sú ako ostatné autobusy. Sú to lodné taxi, ktoré sa plavia po vodných kanáloch, rozdelujúc ticho rána svojimi motorovými zvukmi a vytvárajúc malé vlnky na hladine vody. Očarujúci zážitok, ktorý nemožno prehliadnuť. Cena lístka pre dospelú osobu je 15€.Po vystúpení na zastávke Murano Colonne som svedkom nádherných výhľadov na lagunu a pôvabné farebné domy, ktoré lemujú vodný kanál. Tieto domy sú tak farebné, že je ťažké určiť, či sú skutočné alebo vytvorené z presláveného muranského skla.


Cesta na ostrov je len začiatkom tohto jednodenného dobrodružstva. Prvou zastávkou je návšteva výroby skla v The Glass Cathedral – Santa Chiara. Táto katedrála sa vyníma svojím jedinečným štýlom, ktorý kombinuje staroveké sklárske techniky s moderným dizajnom.
Tu ma zaujme majster sklár pri práci. S jeho rukami, ktoré sa zdajú byť tak jemné a presné, keď manipulujú s týmto žeravým materiálom, až sa z neho stáva umelecké dielo. Tento pocit obdivu je len zvýšený pohárom prosecca v ruke, ktorý dodáva tejto chvíli ešte viac elegancie.


Potom sa vydávam na prechádzku po meste, kde sa môj pohľad neustále upína na rôzne sklenené výrobky vystavené v obchodíkoch a galériách. Nádherné sklenené kvety, ktoré nikdy neuvädnu, farebné výrobky, ktoré vyzerajú ako dúha uväznená v skle, alebo dokonca sklenené zvieratá, ktoré vyzerajú tak živočíšne, že by sa mohli hýbať kedykoľvek.


Môj deň končí v Hyatt Centric Murano Venice, kde sa v pokoji odrazajú svetlá z farebných sklenených lustrov. S výhľadom na kanál a s pocitom spokojnosti z tohto jednodňového dobrodružstva sa teším na ďalšie objavovanie čarovného sveta Murana.

26 views0 comments
Post: Blog2_Post
bottom of page