top of page

8 jednoduchých spôsobov, ako zútulniť svoj domov na jeseň bez zbytočných výdavkov

Počas sviatočného obdobia doslova odovzdám celú výplatu v mene toho, aby som sa stala elfom s novými ozdobami, blikajúcimi svetielkami a čerstvou zeleňou. Ale nemôžem sa prinútiť, aby môj bankový účet trpel kvôli jesennej výzdobe domu. Hoci milujem jeseň a všetku pohodu, ktorú prináša, zdá sa mi, že toto obdobie vždy tak rýchlo prejde. Mám pocit, že si ju sotva stihnem vychutnať, kým postavím vianočný stromček.


Napriek tomu nemôžem nechať október prísť a odísť bez toho, aby som prijala niekoľko zmien na privítanie nového ročného obdobia a pripravila sa na nasledujúcich niekoľko mesiacov, počas ktorých sa budem schovávať, organizovať večere a oddávať sa filmovým večerom na pohovke. Nižšie sa s vami podelím o osem jednoduchých spôsobov, ako zútulniť svoj domov na jeseň bez toho, aby ste minuli kopec peňazí.


1. Vychutnajte si textúry a vzory


Počas leta chcete, aby váš domov pôsobil ľahko a svetlo. Avšak s prichádzajúcou jeseňou je čas prijať ťažšie textúry a bohatšie vzory. Vymeňte napríklad chrumkavú posteľnú bielizeň za plyšové látky, ako je sherpa fleece, umelá kožušina a hrubé úplety. Jednofarebné vankúše a prehozy vymeňte za vzorované varianty (predstavte si: náladové kvety, textúrované pruhy alebo károvaný vzor zo starej školy). Tieto jednoduché zmeny okamžite zútulnia vašu spálňu alebo obývačku.


2. Vytvorte si útulný kútik na čítanie


Existuje niečo útulnejšie ako schúliť sa s knihou v obľúbenom kresle? Posuňte tento zážitok na vyššiu úroveň a vytvorte si vlastný čitateľský kútik. Nemusíte kupovať nič nové. Ak už tieto kúsky doma máte, stačí ich len trochu prestavať! Stačí do rohu vysunúť kreslo s akcentom, pripevniť lampu, pridať stolík na sviečku a nápoj a voilá! Neprehliadnuteľná, útulná atmosféra.


3. Vyberte si svetlo sviečok


Keď začnú teploty klesať, okamžite pocítim potrebu preniesť sa do jedálne v Bradaviciach. Tieto plávajúce sviečky, ktoré dokonale vystihujú túto atmosféru, sú čarovným poňatím večerov pri sviečkach. Ale aj keď sa nerozhodnete pre plávajúcu verziu, pri oddychu po práci si vychutnáte tlmené osvetlenie a žiaru vysokých, kužeľovitých sviečok.
4. Vezmite si vrstvy


Pojem "jesenné vrstvy" zvyčajne vyvoláva predstavu búnd a svetrov, ale móda nie je jedinou oblasťou, kde odporúčame vrstvenie. Ak do svojho domova vnesiete ďalšie textúry, vypestujete si útulnejšiu atmosféru, ktorá pôsobí hrejivo a príjemne. Vďaka tomu budete s radosťou vymieňať večery na terase za večery na gauči. Od hrubých pletených prikrývok až po zamatové vankúše - je veľmi jednoduché vniesť do svojho domova niekoľko útulných prvkov, aby ste sa cítili viac ako na jeseň.


5. Dodajte teplo pomocou hrdzavých a medených tónov


Oranžové a červené tóny dodajú vášmu obytnému priestoru prirodzené teplo, čím jemne prikývnu na jesennú zmenu farieb. Medené odtiene môžete vniesť do interiéru prostredníctvom jednoduchých doplnkov, ako je kovová váza, čajová kanvica alebo svietniky, alebo sa rozhodnite pre látky bordovej či hrdzavej farby v akcentových vankúšoch, koberčekoch či obrusoch na stole.


6. Vymeňte kvety za jesenné sušené kytice


Jeseň je ideálny čas na to, aby ste do interiéru vniesli vonkajšiu atmosféru, a nemusíte pritom míňať veľké peniaze. Stačí, ak si na dvore vyhľadáte niekoľko vysokých konárov jesenného lístia a vystavíte ich vo váze. Verte mi, budete sa cítiť, akoby ste sa túlali po novoanglickom vidieku.7. Doprajte si novú vôňu


Svoj domov vždy rada naplním vôňami tohto ročného obdobia, a to samozrejme znamená, že do jesenného interiéru zakomponujem tekvicové korenie. Náš čuch je jedným z najväčších spúšťačov spomienok a nostalgie, a čo by to bolo za jeseň bez malého spomínania? Ak sa vám nepodarí naladiť na tekvicové korenie, skúste zvoliť zmes esenciálnych olejov, napríklad škorice a pomaranča.


8. Použite sezónne ovocie a zeleninu ako dekoráciu


Vystavenie sezónneho ovocia a zeleniny, keď k vám prídu hostia, je jedným z mojich obľúbených trikov, ako si uctiť aktuálne ročné obdobie bez toho, aby ste minuli kopec peňazí. Stačí mať na jedálenskom stole alebo kuchynskej linke košík alebo misu plnú maslovej tekvice, tekvíc alebo jabĺk. Keďže ide o niečo, čo skutočne využijete, nebudete ich musieť skladovať ani po skončení sezóny.


18 views1 comment
Post: Blog2_Post
bottom of page