top of page

10 otázok, ktoré si položte pred kariérnym posunom

Ak čelíte neistote vo svojej kariére a snažíte sa rozhodnúť, čo ďalej, položte si týchto 10 otázok.


1. Ako sa cítim?


Skôr ako urobíte akékoľvek rozhodnutie, venujte chvíľu tomu, aby ste si overili, ako sa cítite. Kontrola pulzu, v ktorom sa momentálne nachádzate, vám pomôže určiť váš ďalší najlepší krok. Niekedy je potrebné spomaliť, aby sme sa mohli pohnúť vpred. Zvážte veci, ako je vaša spokojnosť s vašou súčasnou úlohou. Položte si otázky, ako napr: Ste vyhorení z pracovného zaťaženia alebo nespokojní so svojou prácou? Je pre vás vaša práca výzvou? Cítite sa nedostatočne alebo nadmerne využitý? Ste preťažení, šťastní alebo spokojní so svojou súčasnou situáciou? Zastavenie sa a získanie jasného obrazu o tom, kde sa nachádzate, vám pomôže rozhodnúť sa, kam ísť.


2. V čom som naozaj dobrý?


Počas premýšľania si nájdite chvíľu na identifikáciu svojich silných stránok. Ide o úlohy a povinnosti, v ktorých vynikáte vo svojej súčasnej pozícii a na všetkých predchádzajúcich pozíciách. Zatiaľ neuvažujeme o tom, či sa vám daná úloha páči (to urobíme čoskoro). Napíšte si všetko, s čím sa na vás ľudia obracajú, pretože ste najlepší z najlepších, či už to máte v popise práce, alebo nie.


3. Aká práca mi prináša radosť?


To, že ste v niečom dobrý, ešte neznamená, že vás to baví. Som výnimočný v umývaní riadu, ale prináša mi to radosť? Nie tak celkom. Urobte si inventúru práce a povinností, ktoré vás napĺňajú a dávajú vám zmysel na pracovisku. Čo vás baví a čo robíte úplne najradšej? Ujasnite si tieto položky, aby ste vedeli, ktorým smerom by ste sa mali vo svojej kariére uberať. A všimnite si, že je v poriadku, ak vás veci, ktoré vám kedysi prinášali radosť, už nebavia. Naše záujmy sa v priebehu kariéry určite zmenia.


4. Kde sa zhodujú moje silné stránky a naplnenie?


Viete, v čom ste dobrí a čo vám prináša radosť. Teraz zistite, kde sa tieto úlohy pretínajú. Sú vaše silné stránky a vášne v súlade s vašou súčasnou úlohou a povinnosťami? Ak nie, existujú príležitosti na zlepšenie? Pochopenie toho, kde sa vaše silné stránky a ciele pretínajú, vám pomôže oceniť vašu sladkú stránku a zistiť, akú superschopnosť prinášate. To je kľúčové pre určenie vášho ďalšieho kariérneho postupu a toho, kde môžete v práci priniesť pridanú hodnotu.


5. Aké sú moje požiqdavky na prácu?


Preč sú časy, keď práca znamenala len výplatu. Existuje veľa aspektov, ktoré tvoria ideálnu pracovnú situáciu. Určite si svoje základné požiadavka a zistite, koľko z nich spĺňa vaša súčasná spoločnosť a kontrola úloh. Potom si urobte prieskum a zistite, či by vaše potreby mohli spĺňať aj niektoré iné role alebo spoločnosti.


Medzi základné požiadavky, ktoré je potrebné zvážiť, patria:


  • Miesto práce: Chcete pracovať osobne, hybridne alebo na diaľku?

  • Výhody a benefity: Aké výhody sú absolútnou nevyhnutnosťou? (t. j. platené voľno, príspevok na posilňovňu, dni duševného zdravia, pomoc pri štúdiu, rodičovská dovolenka atď.)

  • Pracovné prostredie: Aké je vaše preferované odvetvie (napr. technológie, finančné služby, maloobchod), veľkosť spoločnosti (napr. malá, stredná, veľká), fyzické umiestnenie (napr. blízko vašej súčasnej adresy, v inom štáte), firemná kultúra atď.

  • Tímové prostredie: Chcete riadiť ostatných alebo pracovať ako individuálny spolupracovník? Uprednostňujete veľký tím, malý tím, kolektívnu prácu alebo asynchrónnu prácu? Chcete spolupracovníkov, s ktorými sa môžete stotožniť? Máte preferovanú tímovú dynamiku?

  • Financie: Aký je váš preferovaný plat, možnosti bonusov, akciové opcie atď. Aké finančné situácie (napr. študentské pôžičky, dlhy, sporenie na zálohu na dom) musíte zvážiť?

  • Možnosti rastu: Hľadáte potenciál postupu v spoločnosti, možnosti profesionálneho rozvoja, možnosť rozvíjať tím atď.

  • Zodpovednosť: Akú máte zodpovednosť? Aké sú úlohy, ktoré musia byť bezpodmienečne zahrnuté vo vašej úlohe alebo ktoré absolútne nechcete robiť?

  • Názov: Čo by ste chceli robiť? Je nejaký konkrétny titul, na ktorý ste sa zamerali?

  • Rovnováha medzi pracovným a súkromným životom: Ako chcete, aby sa práca začlenila do vášho života?

  • Tolerancia voči riziku: Ste človek, ktorý rád riskuje, alebo nerád riskuje? Aká miera rizika vám vyhovuje? Položte si otázku: "O šesť až dvanásť mesiacov by ste viac ľutovali, že ste zostali alebo odišli?" Pomôže vám to identifikovať riziko pre našu kariéru a myslenie, ktoré predstavuje zotrvanie v pochybnej situácii alebo odchod, keď sa vrhneme do neznáma.

6. Aké sú moje hodnoty?


Často počúvame o vyhláseniach o poslaní a hodnotách spoločnosti, ale čo vaše osobné hodnoty? Čo si ceníte vo svojom živote a kariére? Možno vám záleží na pomoci druhým alebo na ochrane životného prostredia. Alebo možno chcete podporovať rozmanitosť a byť vedúcou ženou v odvetví, v ktorom dominujú muži. Neexistuje žiadna správna alebo nesprávna odpoveď. Hodnoty sú pre každého osobné. Ak vám to pomôže, nájdite si chvíľu času na vypracovanie osobného poslania, ktoré vám môže slúžiť ako vodítko pri rozhodovaní o vašom ďalšom postupe.


7. Aké sú moje kariérne ambície?


Až do tohto bodu sme získali dobrý obraz o tom, kde ste boli a kde sa momentálne nachádzate. Teraz je čas zamerať sa na to, kam sa chcete dostať. Ste individuálny prispievateľ, ktorý sa chce posunúť na manažérsku pozíciu? Chcete zmeniť odvetvie? Uvažovali ste o založení vlastného podniku? Možno sa chcete vrátiť do školy. Snívajte vo veľkom. V kariére sa vám medze nekladú. Majte vysoké ciele. Možno to nedosiahnete vo svojej ďalšej úlohe, ale pomôže vám to strategicky vymyslieť ďalší najlepší kariérny krok pre vás.


8. Čo potrebujem na podporu svojho kariérneho postupu?


Keď viete, kam chcete svoju kariéru posunúť, je čas posúdiť, čo potrebujete, aby ste sa tam dostali. Potrebujete na svojej súčasnej pozícii väčšiu expozíciu alebo viac príležitostí na dosiahnutie povýšenia? Bolo by pre vás prospešné mať mentora? Čo tak vstúpiť do profesijnej organizácie alebo sa venovať dobrovoľníctvu? Alebo možno potrebujete identifikovať možnosti vzdelávania, aby ste si zvýšili kvalifikáciu a posunuli svoju kariéru ďalej. "Keďže sa technológie neustále vyvíjajú, je nevyhnutné, aby si každý rozvíjal zručnosti, ktoré mu umožnia prispôsobiť sa," zdieľa Amanda Brophy, riaditeľka oddelenia Grow spoločnosti Google. "V súčasnosti si 92 % pracovných miest vyžaduje digitálne zručnosti a očakáva sa, že toto percento bude len rásť. Aktívne zvyšovanie kvalifikácie pomáha zamestnancom udržiavať si aktuálne zručnosti a zvyšuje ich internú aj externú predajnosť."


Nezabúdajte, že celú kariérnu rovnicu nemusíte vyriešiť hneď teraz. Musíte len určiť, ako by mohol vyzerať ďalší jeden alebo dva kroky. Takže hoci vaším cieľom môže byť veľké povýšenie, váš ďalší krok môže vyzerať tak, že požiadate o prácu na novom projekte, aby ste preukázali svoje vodcovské schopnosti. Alebo ak chcete preniknúť do nového odvetvia alebo zdokonaliť svoje zručnosti, získanie certifikátu alebo absolvovanie kurzov môže byť rozlišovacím znakom medzi vami a iným kandidátom.


9. Čo ďalej?


Až do tohto bodu ste urobili veľa úvah. Urobili ste si inventúru toho, kde ste a kam chcete ísť, a teraz je čas rozhodnúť sa, čo ďalej. "Rozhodnutie zmeniť spoločnosť alebo rolu je individuálne," zdieľa Taafee. "Odporúčam vám, aby ste sa zamysleli nad svojím pokrokom, vzdelávaním a motiváciou a určili, či je čas posunúť sa ďalej." Po zhodnotení vašej súčasnej situácie, túžob a ďalších údajov je čas určiť, či je vaša súčasná situácia a spoločnosť v súlade s tým, kam chcete ísť. Pravdepodobne sa stretnete s jednou z týchto štyroch hlavných ciest:

  • Rast na vašej súčasnej pozícii v súčasnej spoločnosti,

  • Hľadanie novej úlohy v súčasnej spoločnosti,

  • Hľadanie podobnej úlohy v novej spoločnosti alebo

  • Prechod na novú pozíciu v novej spoločnosti.

To neznamená, že nemáte k dispozícii ďalšie možnosti, ale aby ste si to zjednodušili, tieto štyri cesty sú dobrým začiatkom. Takisto, nech už si vyberiete akúkoľvek cestu, vedzte, že sú k dispozícii aj iné možnosti, ktoré vyhovujú vašim potrebám. Okrem iného si môžete založiť vedľajšiu živnosť, venovať sa novému koníčku, vrátiť sa do školy a získať titul alebo sa naučiť nové zručnosti prostredníctvom certifikačného programu.


10. Čo mi hovorí moje vnútro?


Môžeme sa snažiť robiť logické rozhodnutia na základe údajov a zoznamov pre a proti a ja bezvýhradne súhlasím s tým, že údaje slúžia ako návod. Ale na správnu cestu nás môže nasmerovať aj niečo iné: naše vnútro. Akým smerom vám vaše vnútro uberá, aby ste sa vybrali vo svojej kariére? Môže byť úplne odlišný od toho, čo vám hovoria údaje, a môže byť v rozpore so všetkým, čo ste si mysleli, že chcete. Ale som tu, aby som vám povedala, že to je v poriadku.


Verím, že na rozhodnutia reagujeme inštinktom, pretože sme získali milión údajov z iných situácií v našom živote. Takže hoci sa nám môže zdať, že reakcia nášho vnútra je nezmyselná, je to spôsob, akým nás naše telo usmerňuje správnym smerom pre nás. Na konci dňa si musíte večer položiť hlavu na vankúš a byť spokojní s rozhodnutiami, ktoré ste urobili. Takže vyhodnoťte údaje, počúvajte svoj inštinkt a pripravte sa na úžasné veci.


18 views0 comments
Post: Blog2_Post
bottom of page