top of page

Všetko, čo musíte tento týždeň urobiť v práci, aby ste si mohli užiť sviatky v pokoji

Prázdniny sa blížia a cítiť, že vzrušenie je vo vzduchu. Určite sa aj vy neviete dočkať, až si vychutnáte oslavu s priateľmi, kvalitné chvíle strávené s rodinou a naberieme novú energiu do nadchádzajúceho roka. Možno vás láka predčasne ukončiť pracovné povinnosti a zanechať nevyriešené úlohy, aby ste mohli čo najskôr odísť z práce. Predtým, ako sa však úplne ponoríte do prázdninového veselí, je tu niekoľko tipov, ktoré by ste mali zvážiť, aby ste si mohli užívať voľno bez stresu a s čistým svedomím.


1. Dokončite veľké projekty


I keď by sme si to možno priali, práca nás neopúšťa ani v predprázdninovom období. Ak máte na zozname dôležité úlohy, ktoré nemožno jednoducho odložiť na neskôr, je čas sa do nich poriadne pustiť. Či už ide o prípravu hodnotení, dokončovanie prezentácií, návrhov alebo získavanie nových klientov pred prázdninami, nastal moment, kedy je potrebné sa sústrediť a efektívne využiť čas. Zostavte si prehľadný zoznam úloh a prioritne riešte tie najdôležitejšie. Rozdeľte si ich na kategórie "nevyhnutné" a "žiaduce". Takto zabezpečíte, že dôležité úlohy budú hotové a ostatné môžete v prípade potreby odložiť. Keď si odškrtnete to najpodstatnejšie, môžete si oddýchnuť a na nový rok sa vrátiť s čistým stolom.


2. Plánovanie prvého štvrťroka


Koniec roka je vždy náročný, nech už ste v akomkoľvek odvetví. Po splnení všetkých nevyhnutných úloh by ste mali myslieť na to, čo príde potom. Ak môžete, vyčleňte si čas na konci týždňa na premýšľanie o budúcnosti. Aké ciele si chcete stanoviť na budúci rok? Sú už teraz známe nejaké dôležité projekty alebo termíny? Ako vyzerá váš prvý týždeň po návrate do práce? Zapíšte si dôležité dátumy a ciele, aby ste mali jasnú predstavu o tom, čo vás čaká. Či už ide o kariérny postup, účasť na konferencii alebo expanziu do nového sektora, majte svoje plány pripravené, aby ste na ne po návrate nezabudli.


3. Zhodnoťte svoje úspechy a oslávte ich


Možno vás čaká koncoročné hodnotenie výkonnosti, ale aj keby nie, je dôležité zastaviť sa a zhodnotiť, čo ste počas roka dosiahli. V každodennom zhone sa často zabúda na oslavu úspechov. Máte právo byť na svoju prácu hrdí, a preto si spravte zoznam všetkého, čo ste dokázali. Tento zoznam môže byť užitočný, ak budete požadovať vyšší plat, meniť prácu alebo postupovať vyššie po kariérnom rebríčku. Dokáže posilniť vaše argumenty a ukázať, že ste ideálnym kandidátom na danú pozíciu. A aj keby ste sa ocitli mimo týchto situácií, je dôležité si vlastné úspechy osláviť a oceniť svoje úsilie.


4. Pravidelne aktualizujte váš životopis, dokonca aj mimo hľadania zamestnania


Poznáte ten pocit odporu k aktualizácii životopisu až v momente, keď je potrebné hľadať novú prácu? Nie ste v tom sami. Mnohí z nás odkladajú túto úlohu až do chvíle, keď je to nevyhnutné, a potom musia stráviť hodiny rozjímaním nad rokmi svojej kariéry. Ako alternatívu si nájdite chvíľku, kým sú informácie o vašej súčasnej pozícii ešte čerstvé, a aktualizujte svoj životopis. Ušetríte si tým čas a stres v budúcnosti, aj keď zatiaľ neplánujete zmeniť zamestnanie.


5. Upracte si e-mailovú schránku


Zanechanie neprečítaných e-mailov v schránke pred dlhšou prestávkou môže byť frustrujúce. Ak ste ako ja, určite nechcete tráviť prvé pracovné dni po návrate z dovolenky preberaním hromady správ. Predídite tomu tým, že si pred odchodom dovolenky upracete doručenú poštu. Zorganizujte si e-maily, ktoré si vyžadujú neskôršiu odpoveď, zbavte sa spamu a odhláste sa z newsletterov, ktoré už nie sú pre vás relevantné. Zvážte aj zavedenie systému filtrovania, aby ste si udržali poriadok v schránke a mohli do nového roka vstúpiť s prehľadne usporiadanými e-mailmi.


6. Rozširujte svoju profesionálnu sieť


Význam budovania a udržiavania profesionálnych kontaktov je nesporný, najmä keď môžu otvoriť dvere k novým príležitostiam. Aj keď môže byť vytváranie nových kontaktov náročné, koniec roka je ideálny čas na rozšírenie vašej siete. Identifikujte dve až tri nové kontakty, napríklad cez LinkedIn alebo iné odborné platformy, a neformálne sa s nimi spojte. Dejte im vedieť, že by ste po novom roku radi prehĺbili vzájomnú komunikáciu. Vaša sieť nikdy nemôže byť príliš veľká a nikdy neviete, kto by vám mohol pomôcť nájsť prácu snov.


7. Usporiadajte si digitálnu pracovnú plochu


Je vaša digitálna pracovná plocha preplnená súbormi a priečinkami? Ak sa vám dokumenty a obrázky hromadia, je čas na digitálny úklid. Vyhodte všetko nepotrebné a zvyšok zorganizujte tak, aby ste k nemu mali rýchly a jednoduchý prístup. Nezabudnite vyprázdniť aj koš na odpadky - prirovnajte to k virtuálnej detoxikácii vášho počítača.


8. Dôkladne vyčistite svoj pracovný priestor


Pamätáte si, kedy ste naposledy poriadne vyčistili svoj pracovný stôl? Nie len odstránenie prachov, ale kompletné upratanie. Ak to nie je vo vašej nedávnej pamäti, je čas na dôkladné čistenie. Posledný pracovný deň v roku si vyhradzujte na upratanie s použitím obľúbených čistiacich prostriedkov. Začnite nový rok s čistým pracovným priestorom a pozitívnou energiou.


Sviatky by mali byť obdobím pokoja a radosti, nie stresu z neporiadku, ku ktorému sa vrátite. Tieto tipy vám pomôžu zvládnuť koniec roka a začať ten nový s čistou hlavou a dobrou náladou. Vyskúšajte jednu alebo viacero týchto stratégií a začnite budúci rok v kariére s čistým štítom.

11 views0 comments
Post: Blog2_Post
bottom of page