top of page

Čo by ste mali vedieť pred kúpou kuchynského drezu

Drez je stále absolútne nenahraditeľnou súčasťou každej kuchyne. V súčasnosti, v čase umývačiek, začal v očiach mnohých používateľov strácať na dôležitosti. Musíme si ale uvedomiť, že drez neslúži iba na umývanie malého riadu, ktorý samozrejme umývačka hravo zvládne. Okrem jeho základnej funkcie používame drez na umývanie a čistenie zeleniny a ovocia, na oplach riadu, zlievanie vody z cestovín, vylievanie zvyškov vody z varnej kanvice. Niekoľkokrát denne si v ňom pri práci v kuchyni oplachujeme ruky a zbavujeme ich nečistôt. Dôležitosť umývačky je v domácnosti síce nepopierateľná, ale rozmernejšie kusy riadu ako napríklad plechy sa do nej nezmestia.


Rozmery drezu


Kvalitný a praktický drez by mal byť hlboký minimálne 18 cm. Ideálna dimenzia je 20 cm a viac. Pri modeloch hlbokých okolo 16 cm musíme bohužiaľ počítať s obmedzením, pretože nám nedovolí správnu manipuláciu s väčšími predmetmi a strieka z neho voda. Dostatočne hlboký drez je výborným pomocníkom pri príprave pokrmov.


Ideálna šírka drezu je okolo 50 – 60 cm, záleží na veľkosti spodnej skrinky a nárokov používateľa. Dnešný trh ponúka obrovské množstvo tvarov – okrúhle, hranaté, oblúkové, rohové, jednodrezy, dvojdrezy a mnoho iných. Skriňa s drezom by mala byť vo väčšej výške ako ostatný kuchynský nábytok, aby nás nebolel chrbát a nemuseli sme sa predkláňať. Drez je v ideálnej výške vtedy, keď sa k nemu postavíte, spustíte ruky do jeho vane a dlane sa vám dotýkajú dna bez hrbenia. Ideálne je umiestniť ho uprostred dvoch pracovných plôch, ktoré by mali disponovať dostatočným priestorom na odkladanie umytého riadu a hrncov odstavených z varnej dosky.

Ďalším aspektom pri výbere drezu je montáž. Existuje klasická montáž zhora, montáž odspodu alebo do roviny. Spôsob montáže závisí od materiálu pracovnej dosky.


Pri voľbe materiálu je nutné premýšľať nad tým, ako bude vyzerať celá kuchynská zostava. Zhodnoťte, čo sa vám páči a ktoré kombinácie materiálov sa k sebe hodia. Klasikou, ktorá je stále populárna je nerez. Ľudia sú naň zvyknutí a už len z toho dôvodu siahnu po tomto variante. Okrem toho môžeme vyberať z granitových drezov, keramických alebo drezov v rovnakom materiáli ako pracovná doska – corian, silestone a podobne. K drezu neodmysliteľne patria aj vodovodné batérie. K nerezovému typu sa hodí batéria príbuzného povrchu, k hranatému typu volíme batériu ostrých pravouhlých tvarov. Šikovná je výsuvná sprška, ktorá dokáže obsiahnuť všetky kúty vaničky. Umývacie centrum môžeme obohatiť o ďalšie vychytávky, ako napríklad dávkovač umývacieho prostriedku, ktorý sa inštaluje priamo vedľa batérie.


Jednotlivé druhy drezov a ich vlastnosti


Nerezové drezy


Jednou z najväčších výhod nerezového drezu je jeho odolnosť voči korózii a vysokým teplotám. Môžeme naň bez akýchkoľvek obáv pokladať rozohriaty riad. Pozor ale na fakt, že sifón bude pravdepodobne plastový. Pri vylievaní horúcich tekutín hrozí nebezpečenstvo deformácie. Nerezové drezy sú do určitej miery pružné, pri zaťažení ťažkým telesom nehrozí prasknutie. Ľahko sa čistí, aj s minimálnou údržbou vyzerajú ako nové desiatky rokov. Musíme ale počítať s tým, že vodný kameň sa na ich povrchu usadzuje veľmi ľahko a po zaschnutí vody je vidieť každá kvapka.


Nerezová oceľ je výnimočná v tom, že disponuje vlastnou regeneráciou, sama sa permanentne obnovuje. Vďaka tomu, že obsahuje zliatinové prvky, vytvára sa na jej povrchu tenká, transparentná pasívna vrstva hrubá niekoľko milimetrov. Za pôsobenie kyslíka zo vzduchu alebo vody sa postará o nápravu. Vďaka tvorbe pasívnej vrstvy nie je potrebná žiadna dodatočná antikorózna ochrana. To je dôvodom, prečo zostávajú nerezové drezy po desiatky rokov lesklé bez toho, aby boli ošetrené náterom alebo ochranou voči korózii. Stále si udržujú svoju hodnotu a brilanciu.


Nerezový povrch je hygienický, tvrdý a baktérie na ňom prežívajú len s veľkými ťažkosťami. Tento materiál je plne recyklovateľný a šetrný k životnému prostrediu, po uplynutí svojej dĺžky životnosti je opäť odovzdaný do výroby na vytvorenie nového materiálu.


Nevýhoda nerezových drezov spočíva predovšetkým v tom, že čistenie je síce nenáročné, ale časté. Akákoľvek kvapka je po zaschnutí na ich povrchu automaticky vidieť. Pri väčšom náraze tiež musíme čeliť nepríjemnému zvuku. Je nutné dávať si pozor na poškriabanie, Väčšie ryhy síce neurobíme, ale drôtenka, piesok, alebo zle umiestnená vidlička vedia urobiť svoje.

Ponuka nerezových drezov je pomerne široká. Môžeme si vyberať z rôznych tvarov.

V rámci kuchynskej zostavy tiež nepôsobí drez cudzorodým dojmom, pretože nerez sa väčšinou nachádza aj na viditeľných spotrebičoch, úchytkách alebo na sokli.

Každodenná údržba spočíva v opláchnutí drezu čistou vodou, prípadne utretie hubkou a saponátom na umývanie riadu.


Zhrnutie hlavných výhod nerezových drezov:


 • veľká odolnosť voči nástrahám v kuchyni (mastnota, kyslé prostredie, chemikálie, tvrdá voda)

 • odolnosť voči vysokým teplotám

 • odolnosť voči korózii (len vonkajšia hrdza spôsobená oxidáciou usadených nečistôt, teda odstrániteľná)

 • hygienicky a potravinársky neutrálny

 • obsahuje autoregeneračnú vrstvu - je pružná, na rozdiel od keramiky nepraskne, na svetle stála a odolná proti škvrnám a kyselinám

Granitové drezy


Nedá sa všeobecne vyhlásiť, že granitové drezy sú lepšie ako nerezové. Náročnejší zákazníci častejšie siahajú práve po granite, z dôvodu veľkej škály výberu farieb a následnému zladeniu drezu s pracovnou doskou a kuchyňou všeobecne. Výrobcovia drezov majú rôzne pomenované jednotlivé druhy granitu, ako napríklad Fragranit, Silgranit, Crystalita granite, Pyragranit a podobne. V prvom rade si dajte pozor na zloženie. Niektoré výrobky sa môžu tváriť ako granitové a na prvý pohľad sú bez rozdielu. Často ale ide o kompozitný materiál na báze sklených vlákien. Sú lacnejšie, mnohonásobne ľahšie, ale je to náhrada s úplne inými vlastnosťami.


Spojenie 'granitový drez' nie je v praxi exaktne definovaný výraz. Mnoho výrobcov ho používa na označenie drezov od plastu cez drezy s povrchovým nástrekom až po výrobky, ktoré sú skutočne zmesou kameniva a kremenných pieskov. Sú dodávatelia, ktorí vytvárajú nápadne podobné názvy svojich výrobkov ako zavedené spoločnosti. Naozaj kvalitné granitové materiály majú perfektné vlastnosti, záleží však na skúsenostiach a na technológii výrobcu.


Seriózni výrobcovia drezov s antibakteriálnou úpravou (docielenou obohatením materiálu o ióny striebra) ponúkajú na nahliadnutie certifikát o antibakteriálnych vlastnostiach s udanou presnou účinnosťou. Kvalitné firmy dosahujú účinnosť až 99,9 %.

Nespornou výhodou granitu je odolnosť voči vodnému kameňu. Ide o odolný materiál, ktorý nie je nutné často čistiť, skvele drží farbu a poškodiť ho je skutočne ťažké.

Najjednoduchšie je veriť originálu, renomovaným značkám, tradičným a špecializovaným na výrobu granitových drezov.

Nemusíte sa báť ani vrypov, ani škrabancov. Poškodenie farbiacimi látkami (víno, káva a podobne) či agresívnymi zložkami čistiacich prostriedkov je prakticky vylúčené. Materiál nemá žiadne škáry ani póry, tým pádom je hygienicky nezávadný.


Dnešný trh ponúka úplne jedinečné textúry a farebné odtiene. Najžiadanejšiai je práve čierna farba alebo pieskové odtiene. Výrobcovia drezov ponúkajú aj batérie v rovnakom materiáli, alebo kombináciu chrómu a vybraného farebného odtieňa granitu.


Základom je samozrejme pravidelné čistenie drezu. Výbornou údržbou je časté umývanie riadu.

Najväčším nepriateľom granitových drezov sú bieliace prostriedky, produkty obsahujúce chlórované účinné látky, kyseliny, lieh sodný alebo čistiace prostriedky obsahujúce kysličník uhličitý. Ich aplikáciou môže dôjsť k odfarbeniu živice, ktorá spája granitové čiastočky. Pri kúpe akéhokoľvek drezu dostanete odporúčanie od danej značky, akým spôsobom sa o drez starať. Pokiaľ budete dodržiavať zásady a rady od výrobcu, nemáte sa čoho báť.


Zhrnutie hlavných výhod granitových drezov:


 • na rozdiel od nerezu sa pri bežnom používaní nepoškriabe

 • odolnosť voči vysokým teplotám (180 °C, krátkodobo 280 °C)

 • stálofarebnosť, vďaka úplnému zafarbeniu nehrozí vyblednutie

 • trvanlivosť, neobmedzená životnosť

 • odolnosť voči chemikáliám v kuchyni

 • vyniká hygienickosťou

 • tvrdosť, takmer nerozbitný

 • vyrábajú sa odlievaním do foriem, čo umožňuje bohatšie možnosti tvarových riešeníKeramické drezy


Keramické drezy sú najmenej zastúpenou skupinou drezov v našich domácnostiach. Keramika je tradičným materiálom, ktorého najväčšou prednosťou je najjednoduchšia údržba, vysoká odolnosť a nevšedný design.

Máte pocit, že keramický drez prináleží rustikálnemu interiéru alebo kuchyni na chalupe? Opak je pravdou. Technológia výroby keramiky liatím do foriem umožňuje docieliť najrôznejšie tvary. V spojení so zaujímavou glazúrou výrazne obohacuje celkový ráz kuchynskej zostavy. Neuspokojíte sa s bielou? Nemusíte. Dnešný trh poskytuje širokú paletu farieb od bielej, červenej, šedej až po extravagantné motívy. Výrobcovia neustále menia povrch glazúry, ktorá sa môže pýšiť vysokým leskom, byť hodvábne matná alebo perleťová.


Keramický drez neobsahuje žiadne zložky umelej hmoty, plastov ani živíc, ktoré by UV-žiarenie denného svetla mohlo rozkladať. Tým je zapríčinená ich farebná stálosť. Sú stálofarebné aj pôsobením priameho slnečného žiarenia, žiaruvzdorné a tiež nezažltnú.


Čo sa reakcie na teplotné šoky týka, nemá konkurenciu. Do drezu môžete vylievať vriacu vodu, pokladať horúci riad a panvice a nijako mu tým neublížite, ani sa nevyduje.


Žiadny prostriedok domácej chémie, bežné čistiace prostriedky a látky, ktoré sa pri spracovaní potravín uvoľňujú, drezu neublíži. Stopy po sebe nezanechá káva, čaj ani ovocné šťavy. Okrem toho sú keramické drezy odolné voči kyselinám, lúhom a tiež bielidlám.


Veľa záujemcov upustí od vízie keramického drezu zo strachu z poškodenia v dôsledku pádu ťažkého telesa a celkovej krehkosti materiálu. Na výrobu týchto produktov sa ale používa tvrdená keramika so špeciálne upraveným povrchom odolným voči oderu a nárazom. Opatrnosť je ale samozrejme vždy na mieste. Pádu ťažkého predmetu neodolá ani najlepšia technológia! Životnosť keramických drezov je oveľa vyššia ako smaltovaných a nerezových.


Keramika je vysoko odolná voči následkom bežného používania – škrabance, oder, škvrny a podobne. Vďaka svojej tuhosti zabraňuje prenosu vibrácií. Batérie sa tak nemôžu kývať a ani drviče odpadu nerezonujú.


Dôležitým plusom keramických drezov je ich hygienickosť a bezpečnosť. Drez je jedným kompaktným kusom bez akýchkoľvek škár, v ktorých by sa mohli usadzovať nečistoty. Špina ani farbivá nesúce rôzne pachy na ňom nelepia. Povrch je opatrený glazúrou, čím je neporézny, ľahko umývateľný. Čistí sa ľahko ako zapekacie misy. Nevýhodou keramických drezov je značne vyššia obstarávacia cena.


K drezom je potrebné sa správať, samozrejme, obozretne. Nepracovať s ostrými predmetmi, vyvarovať sa pádom ťažkého riadu. Na čistenie je ideálne použiť prostriedky odporúčané výrobcom. Výhodou je, že na povrchu nie sú skoro vôbec vidieť zaschnuté kvapky vody. Na ich čistenie stačí bežný prostriedok na riad.


Zhrnutie hlavných výhod keramických drezov:


 • odolnosť voči čistiacim prostriedkom, chemikáliám a bielidlám používaným v kuchyni

 • plné odtiene farieb (matné aj lesklé) a stálofarebnosť

 • hladký neporézny povrch

 • potravinársky a hygienicky nezávadné

 • ľahká údržba

 • odolné voči poškriabaniu a škvrnám

 • vysoká teplotná odolnosť – keramický drez sa vypaľuje pri teplotách nad 1200 °C

 • odolnosť voči nárazu – znamená vysokú životnosť

94 views0 comments
Post: Blog2_Post
bottom of page