top of page

Bývanie v súlade s prírodou a moderne zároveň - dá sa to?

Bývanie na vidieku je čoraz obľúbenejšie. Jedným z dôvodov je aj pandémia, no tých výhod je samozrejme oveľa viac. Je však možné zosúladiť bývanie v lone prírody s modernými dizajnérskymi trendami? V článku si povieme ako na to.


Prečo vidi

ek?

V súčasnosti žijeme v neľahkých časoch pandémie, čo sa prirodzene prejavuje aj v bývaní. Čoraz častejšie totiž dávame prednosť pokojnému bývaniu na vidieku pred uponáhľaným životom v rušnom meste plnom ľudí. Benefitov, ktoré spočívajú v rozdieloch bývania v meste a na dedine, je ale oveľa viac.


Okrem pokojného a jednoduchého života bez zbytočného stresu, je tu hlavne možnosť venovať sa zahradkárčeniualebo chovu zvierat. Ako sa vraví, siahnuť si na prírodu vlastnými rukami. Toho sa vám v meste nedostane.


Máte problém s parkovaním? Na vidieku tento problém nemusíte vôbec riešiť. Naviac sa tu všetci poznajú a nie je problém zohnať ochotného suseda, ak sa vyskytne niečo v dome s čím si neviete rady. Aj renovácia celého domu, alebo len interiéru, tu ide ako po masle. V meste takéhoto ochotného suseda nájdete iba zriedka.


Základné princípy moderného bývania

S moderným bývaním na vidieku ide ruka v ruke predovšetkým drevo. Spájajú sa s ním výhody dlhej životnosti, odolnosti, estetiky a ľahkého čistenia. Pochopiteľne, najmä v súvislosti s podlahou a nábytkom. Ak nie ste zástancom dreva všade a za každých okolností, je tu ešte možnosť výberu materiálov imitujúcich drevo.


Pri ich výbere je však dôležité dbať najmä na farbu a vzor. Napríklad svetlý a šedý materiál sa hodí pre škandinávsky a minimalistický dizajnérsky štýl. Obľúbené sú aj dlaždice pre chodby imitujúce drevo v rustikálnom štýle.


Niektoré pravidlá pri zariaďovaní domova sú rovnaké či už ste na dedine alebo v meste. Napríklad čo sa týka spálne, to najdôležitejšie je zachovať jej funkčnosť. Zdravý spánok je základom zdravej životosprávy. Preto ako prvé treba zvážiť výber kvalitnej masívnej drevenej postele. Žiadnu drevotriesku.


Tip:

Pre zdravý spánok nie je dôležitá iba dobrá masívna posteľ. Pokiaľ máte problémy s imunitou, rozhodne stoja za vyskúšanie kvalitné antialergické matrace.

V súčasnosti sa čoraz obľúbenejšími stávajú organické siluety v interiéri, ktoré vyniknú hlavne pri bývaní na vidieku. Dodávajú príbytku útulnosť a prívetivosť. Príkladom môžu byť napríklad:


● Voľne stojace vane v kúpeľni

● Oblé kreslá a zakrivené pohovky v obývačke

● Veľký oválny stôl v jedálni

● Svietidlá s rôzne zakrivenými líniami

● Okrúhle a oválne zrkadlá

● Koberce s abstraktnými motívmi


Zvoľte si jednotný dizajnérsky štýl

Zariaďovanie domácnosti sa nezaobíde bez dôkladného plánovania. Vidiek nie je výnimkou, hlavne ak je vaším želaním bývanie v súlade s prírodou. Ako prvé si treba premyslieť dizajnérsky štýl, a ten následne použiť na celú domácnosť. Miešať viacero trendov na jednom mieste sa nevypláca. Môže to totiž budiť dojem chaosu či dokonca až gýčovosti.


Pre moderné bývanie na vidieku si môžete vybrať napríklad z nasledovných:


Škandinávsky - vychádza z tradície severských škandinávskych krajín a čo je dôležité, celý je inšpirovaný prírodou. Pochopiteľne, znamená to čo možno najviac dreva v interiéri. Veľmi v ňom vyniknú hlavné miestnosti v dome, najmä spálňa a obývačka. V priestore sa snaží využívať čo možno najviac svetla (veľké okná bez závesov). Charakteristické sú tiež jednoduché línie použitého nábytku.


Rustikálny - aj tu je drevo ako materiál na prvom mieste. Obľúbená je hlavne borovica, čerešňa alebo jelša. Z farieb sú dominantné zemité, prípadne biela farba. Línie a vzory nábytku môžu pôsobiť masívne, čo vytvára autentické spojenie s prírodou. Charakteristickým znakom je i používanie kovových predmetov, napríklad vystavané kovové hrnce a riady v kuchyni.


Minimalistický - pokiaľ vlastníte menšiu chalupu alebo chatu, je minimalizmus pre vás to navhodnejšie. Pomôže vám aj na malom priestore zachovať dojem moderného bývania a zároveň nenarušiť súlad s prírodou. Základom sú jednoduché a čisté línie. Žiadne zbytočné dekorácie ani prehnané vzory. Najvhodnejšie sú kontrastné farby, dokonale rovné povrchy a nábytok jasnej farby.


Štýl Hygge - základom je striedmosť. Voľte iba prírodné neutrálne farby a materiály. Nábytok z dreva sa kombinuje s kovovými prvkami, ale môže aj s kameňom. Dôležité je tlmené osvetlenie, ktoré atmosféru útulnosti ešte umocňuje. Samozrejmosťou sú mäkké koberce, hrejivé prikrývky a lapače snov.


Zopár užitočných tipov

Pochopiteľne, nielen na vidieku je pri zariaďovaní domova na prvom mieste bezpečnosť. Preto si treba vyberať iba také materiály, ktoré spĺňajú všetky prísne kritéria na bezpečnosť - nehorľavé, netoxické…


Okrem bezpečnosti treba však pamätať aj na ďalšie kritériá na to, aby ste v lone prírody bývali moderne. Pripravili sme pre vás zoznam toho najdôležitejšieho:


Podlahy - ideálne voliť z teplého materiálu (drevené parkety, laminát, koberec…). V prípade menšieho priestoru voľte svetlú farbu. Ak máte koberec, pamätajte na to, že by mal splývať s hlavným odtieňom. Alebo úplne pokryť celú miestnosť.


Farby - obľúbené sú jednofarebné a svetlé steny. Voľte iba malý a takmer neviditeľný vzor. Vhodné sú tiež dekoratívne omietky, tapety alebo drevené obloženie.


Látky - pri ich výbere dbajte najmä na celkový súlad so zvoleným dizajnérskym štýlom. Vyhnite sa veľmi tmavým farbám a výrazným vzorom. Záclony voľte ľahké a vzdušné.


Posteľná bielizeň - volte hlavne jednofarebné a biele, prípadne sivé odtiene. Samozrejme, ideálne sú prírodné tkaniny, napríklad bavlna, hodváb alebo ľan.


Nábytok - pre prírodný charakter bývania je najvhodnejší masív. Do interiéru vnáša teplo a kus prírody. Obľúbená je biela farba, ktorá sa hodí do všetkých priestorov.


Šetrenie priestorom - ak máte malé priestory, ideálne je kupovať nábytok spolu s úložným priestorom. Napríklad sedačku alebo manželskú posteľ. Rovnako priestor zbytočne nezahlcujte nadbytkom bytových doplnkov. Vstavaným skriniam a policiam úplne postačí vyčleniť iba jednu stenu.


Rada na záver

Pokiaľ si na steny zvolíte iba bielu farbu, môžete si dovoliť viac experimentov s nábytkom. V tomto smere sa vám otvárajú možnosti nábytku s rôznym farebným prevedením. K bielej sa najviac hodí odtieň hnedej či fialovej farby. V týchto farbách si môžete zvoliť napríklad vankúše, pohovku alebo aj koberec.

111 views0 comments
Post: Blog2_Post
bottom of page