top of page

Ako som konečne dosiahla radikálnu sebalásku a ty to dokážeš tiež

Vopred sa ospravedlňujem, ale začnem veci cynicky. Vždy som bola podozrievavý k sebaláske ako pojmom – nielen preto, že sa mi to väčšinu života zdalo nepolapiteľné, ale skôr v dôsledku úlohy, ktorú preberá v našej kultúre posadnutej wellnessom. S časopismi so sprievodcom, estetizovanými balíčkami kariet a balíčkami krásy predávanými ako nástroje pre sebalásku sme dosiahli presýtenie speňažovania sebaláskou.


Nie som prekvapená. Je to osud takmer každého wellness módneho slova. Aby som skutočne zažila sebadôveru, prijatie a sebarealizáciu, ktorú sebaláska sľubuje, bolo potrebné ustúpiť od lesku internetovej interpretácie. Musela som vlastne pochopiť, ako pre mňa sebaláska vyzerá a čo znamená.


Verím, že sebaláska ubúda a prúdi. Je to hlboko osobný prieskum učenia sa oceniť všetko, čo prinášate na svet. Zdieľam kroky, ktoré som urobila, aby som prešla od ženy náchylnej k sebakritike k žene, ktorá sa každý deň opiera o radikálnu sebalásku. Takto som vytvorila svoju novú realitu. A je to pripomienka, že máte schopnosť, silu a moc urobiť presne to isté.


Pamätajte, že sebaláska nie je cieľom


Spoiler: Sebaláska sa zázračne jedného dňa nezobudí, aby ste zistili, že všetky konflikty a boje vo vašom živote sa magicky vyriešili. Zažiť sebalásku si nevyžaduje správny tréning, dokonalý vzťah, prísnu diétu alebo oddanú meditačnú prax. Aby som zažila sebalásku, musela som prijať zjavenie, ktoré môžem práve teraz praktizovať. Sebaláska nie je podmienená. Všetko v našom živote nemusí byť dokonale usporiadané, aby sme sa tam dostali. (Newsflash: Život je a navždy bude chaotický.)


Ako človek, ktorý sa zotavil z poruchy príjmu potravy, som oboznámená s kultúrou poháňaným presvedčením, že moje telo musí vyzerať určitým spôsobom, aby som ho mohola milovať. Ale počas liečby som bola vyzvaný, aby som zmenila svoj jazyk z kritického na akceptujúci. Zrazu sa ruky, o ktorých som si myslela, že sú príliš veľké, stali silnými, milujúcimi prostriedkami, ktoré mi umožnili zbaliť mojich najbližších do objatia. A váha, ktorú som nabrala okolo môjho brucha, sa premenila na ochranný, upokojujúci prístrešok. Radikálna sebaláska vyžaduje zmenu perspektívy a rozhodnutie prejaviť sa každý deň s touto zvedavosťou, ocenením a oddanosťou celému svojmu ja.


Identifikujte sa a postavte sa za svoje potreby


Radikálna sebaláska vychádza z konkrétnych, úmyselných činov, ktoré podporujú všetky oblasti vášho blaha, šťastia a rastu. Sebaláska si vyžaduje určitú úroveň sebaúcty. A aby sme dosiahli sebaúctu, musíme dbať na hranice, ktoré stanovujeme s ostatnými. Minulý týždeň som sa rozprávala so svojou prieteľkou o vzťahu, ktorý ma trápil. Miloval som túto osobu a starala som sa o ňu, ale námaha a energia, ktorú som do toho vložila, vo mne zanechali pocit vyčerpania. Podelila sa o objavnú frázu, ktorú som odvtedy zverejnila na svojom stole: „Nemôžem im pomôcť, ak mi to ubližuje.“


Ako ženy sme boli podmienené presvedčením, že potreby druhých musíme dávať na prvé miesto – vždy. Ale kľúčovou súčasťou sebalásky je viera, že na vašich potrebách záleží rovnako ako na potrebách kohokoľvek iného. Dôverujte svojej prirodzenej hodnote a nikdy neobetujte svoje blaho. Zatiaľ čo nuansy našich osobných definícií sebaúcty sa líšia, tento rámec je dôležitý pre formovanie nášho vzťahu so sebou samým. Venujte čas úvahám o tom, aké potreby a hranice pre vás vyzerajú. Aké praktiky, rituály a rutiny vám pomôžu každý deň prežívať sebalásku? Zapíšte si ich a podniknite kroky na ich dodržanie.Prineste do sveta viac svojich kvalít


Skúste sa zamyslueť a pomenovať kvalitu, ktorú chceme svetu priniesť viac. Na chvíľu som sa zamyslela a uvedomila som si, že som príliš dlho skrývala svoju záľubu v sarkazme a humore. Trvalo to položiť si túto otázku, aby som si skutočne uvedomila, že som túto časť seba nechala ležať ľadom. Rada sa smejem a nič iné mi neprináša väčšiu radosť, ako keď vidím, ako sa niekto usmeje kvôli niečomu, čo som povedala.


Žiaľ, až do tohto bodu som prechovávala dlhotrvajúce presvedčenie, že by som mala byť tichá, vážna a rezervovaná, aby ma brali vážne. Ale sebaláska mi povedala, aby som sa stretola presne tam, kde som bola, presne taká, aká som. Opýtajte sa sami seba: Existuje o vás vec, ktorú skrývate, aby ste potešili ostatných? Zamyslite sa nad ľahkosťou a slobodou, ktorú by ste cítili každý deň ako svoje najautentickejšie ja. Znie to celkom dobre, však?


Buďte otvorení novým poznaniam, ktoré prichádzajú so sebaláskou


Vstúpiť do sebalásky prichádza so zdravou dávkou zraniteľnosti a odvahy byť úplne, autentickým vy. To pravdepodobne prinesie veľa zmien do vášho života. Aj keď by sme mohli predvolene odolávať nepohodliu zmeny, nechajte ju prúdiť cez vás. Môže byť ťažké zmeniť spôsob, akým ste vždy robili veci, ale ak do svojho života vpustíte tieto nové rytmy, môže vám to každý deň pomôcť zažiť viac sebalásky.


Sledujem tieto zmeny vo svojom denníku a všímam si, kedy som v pokušení odolať tomuto rastu. Môj partner je tiež môj kamarát zodpovedný za zodpovednosť, keď som v pokušení zvoliť si kritiku, ak sa sebaláska cíti ako výzva. Môže byť ťažké vkĺznuť do môjho cvičebného oblečenia, keď mám zlý deň pre imidž tela. Ale zdieľanie toho, ako sa moje telo a myseľ cítia po tréningu zladené a prepojené, mi pomáha udržať si tento zvyk. A keď nie som hladný, ale viem, že potrebujem večeru bohatú na živiny, zapisovanie si do denníka o tomto konflikte mi pomohlo vnímať varenie ako výživný a láskyplný akt.


Oddajte sa praktizovaniu sebalásky


Sebaláska sa nestane cez noc. Nie je to niečo, čo môžeme čakať, kým začneme praktizovať, keď bude náš život dokonalý. Najlepší čas začať svoju sebalásku je dnes. Práve teraz. Nechajte sa teda viesť týmito radami. Niektoré dni môžu byť jednoduchšie ako iné, ale vedzte, že ste vždy na ceste k tomu, aby ste sa stali milujúcejšou a odpúšťajúcou verziou seba samého. Sebaláska je záväzok. Je to niečo, k čomu sa môžete vrátiť, kedykoľvek budete mať pocit, že ste na tieto tipy zabudli. Začnite teda dnes a prijmite nevyhnutné zvraty smerom k láskavejšiemu, jemnejšiemu stavu vnútorného pokoja.


460 views0 comments
Post: Blog2_Post
bottom of page