top of page

7 najlepších kúpeľov na Slovensku

Updated: May 21Objavte pravé bohatstvo Slovenska v podobe termálnej vody, ktorá ponúka liečivé účinky. Predstavujeme vám 7 najlepších kúpeľov na Slovensku, kde môžete plne zažiť blahodárne účinky minerálnej vody. Tieto kúpele sú synonymom pre dokonalý oddych v termálnej vode a počas liečebných procedúr vám poskytnú ten najlepší zážitok. Aké sú to kúpele? Pokračujte vo čítaní a zistite viac! A nezabudnite si načítať aj zážitky ostatných návštevníkov, ktorí už túto jedinečnú liečbu zažili.


1.Kúpele Piešťany


Kúpele, umiestnené na brehu rieky Váh, majú bohatú tradíciu, ktorá siaha ďaleko do minulosti. Ich unikátne liečebné bahno je známe už viac ako 200 rokov. Kúpele Piešťany získali uznanie pre moderné liečebné postupy, ktoré nemajú obdobu ani v Európe, ani vo svete. Príďte a vyskúšajte blahodarné účinky termálnej minerálnej vody s obsahom síry v rôznych podobách. Sú vyhľadávané nie len ako “pobyt pre seniorov Piešťany”, ale aj ako “wellness pobyty Piešťany”. Miestna voda a najmä sírne bahno sú neoceniteľnými pomocníkmi pri liečbe ochorení pohybového ústrojenstva, reumatických a nervových problémov. Vychutnajte si jedinečné bahenné zábaly, tzv. bahniská, a ďalšie z viac ako 60 procedúr, ako sú zrkadlisko, masáže a liečba teplom.


Po procedúrach sa relax nekončí - kúpeľné mesto Piešťany ponúka množstvo možností pre zábavu a kultúrne vyžitie. Navštívte termálne jazierka na Kúpeľnom ostrove, prejdite sa po Kolonádovom moste a obdivujte slávnu sochu barlolámača, ktorá je symbolom Piešťan. Zavítajte do Balneologického múzea a Domu umenia Piešťany, kde sa konajú koncerty, divadelné predstavenia a festivaly. Pre tých, ktorí preferujú aktívny oddych, je tu možnosť relaxovať na Termálnom kúpalisku Eva, hrať tenis, golf alebo volejbal. Mesto je tiež prepojené s očarujúcimi turistickými chodníkmi a cyklotrasami, ktoré vám umožnia objaviť krásy Piešťan v ich plnej rozmanitosti.


2. Kúpele Trenčianske Teplice


Naplniť váš pobyt nevšednými zážitkami a úplným oddychom môžete v našich najvyhľadávanejších kúpeľoch v Trenčianskych Tepliciach. Okrem šiestich bazénov naplnených termálnou vodou s obsahom síry tu objavíte aj jedinečné Hammam kúpele. S exotickým názvom, tieto kúpele sú vystavané v orientálnom štýle a ponúkajú masáže a relaxáciu pod tromi zasklenými kopulami, arkádami s ornamentmi a mramorovou fontánou. Účinky miestnej sírnej vody a minerálneho bahna si vychutnajú najmä návštevníci s problémami pohybového ústrojenstva, reumatici a tí, ktorí trpia nervovými, kožnými alebo gynekologickými ťažkosťami. Skúsený personál poskytuje ošetrenia sírnym bahnom, obklady, masáže a termálna voda je tiež vhodná na pitnú kúru. Ale aj tí, ktorí hľadajú len oddych v jedinečnom prostredí, si prídu na svoje. Navštívte tieto kúpele a prežite zážitok, ktorý vám zostane v pamäti navždy.Ako sa teda dostali pravé turecké kúpele do Trenčianskych Teplíc? Počas svetovej výstavy v Paríži sa návrh kúpeľov pre egyptského vladára tak veľmi zapáčil vtedajšej majiteľke kúpeľov, Ifigenii d´ Harcourt, že sa rozhodla požiadať vladára o povolenie na výstavbu kópie Hammamu v Trenčianskych Tepliciach. Egyptský panovník nielenže schválil túto žiadosť, ale dokonca poslal svojho dvorného architekta na Slovensko, aby osobne dohliadal na výstavbu kúpeľov. Tento historický príbeh pridáva ďalšiu vrstvu k fascinácii kúpeľmi v Trenčianskych Tepliciach a ich exotickým Hammam kúpeľom. Tento zážitok prenáša návštevníkov do iného času a miesta, poskytujúc jedinečnú históriu a atmosféru. Práve táto dedičstvo a starostlivosť o detaily robia z kúpeľov v Trenčianskych Tepliciach jedinečné miesto pre oddych a liečbu.


Po blahodarných procedúrach v kúpeľoch sa vyberte do centra Trenčianskych Teplíc a objavte jeho bohatý kultúrny život. Po prechádzkach romantickým anglickým parkom si môžete vychutnať jeden z mnohých festivalov, ktoré sa v tomto kúpeľnom meste konajú. Medzi najvýznamnejšie patrí festival Hudobné leto, ktorý je najstarším medzinárodným festivalom komornej hudby v strednej Európe. V minulosti sa tu tiež konal svetovo uznávaný International Film Festival Trenčianske Teplice. Súčasťou tohto festivalu bol aj ceremoniál udeľovania ceny Hercova misia, počas ktorého bola tabuľka s menom oceneného herca umiestnená na Moste slávy pred hotelom s rovnakým názvom. Festival v Trenčianskych Tepliciach hostil osobnosti ako Franco Nero, Ornella Muti a Jean-Paul Belmondo. Tieto kultúrne podujatia pridávajú kúpeľom ďalší rozmer a umožňujú návštevníkom zažiť nielen liečbu tela, ale aj obohatenie ducha a zmyslov.


3. Kúpele Aphrodite Rajecké Teplice


Na ceste za relaxáciou v štýlových antických kúpeľoch sa nemusíte vzdialiť ďaleko. Termálne kúpele Aphrodite v Rajeckých Tepliciach vám splnia sen o luxuse medzi štíhlymi stĺpmi a mramorovými sochami bohov, priamo na Slovensku. Tu si oddýchnete vo vnútorných aj vonkajších bazénoch s liečivou vodou, ktorá má teplotu až 38 °C, a na vaše zdravie pozitívne pôsobia ióny vápnika a horčíka. Tieto minerály majú výnimočný vplyv na problémy pohybového aparátu, nervový systém a ochorenia z povolania.


Je preto prirodzené, že kúpele v Rajeckých Tepliciach navštevujú známe osobnosti a športovci ako Peter Sagan, Marek Lomnický a slovenskí i zahraniční futbalisti. Okrem relaxu vo vnútri kúpeľného komplexu môžete obdivovať aj bieloskvúce budovy postavené v antickom štýle. Tu nájdete balneoterapeutické centrum, kde sa môžete oddýchnuť pri rôznych druhoch masáží, zábaloch, elektroliečbe, parafango a inhaláciách.Nenechajte si ujsť ani Saunový svet s orientálnymi interiérmi, kde vás pestré mozaiky a exotické vône zavedú do arabskej, mentolovej či bylinnej sauny. Tu si môžete užiť aj soľnú saunu, Kneippov chodník a príjemné tepidárium. K dispozícii sú tiež kozmetický salón, manikúra a pedikúra, a ak preferujete saunové rituály, môžete si ich vychutnať v jednom z najrôznejších prostredí.


Okrem relaxu a liečebných procedúr môžete v Rajeckých Tepliciach zažiť aj prechádzky kúpeľným parkom a vychutnať si okolitú prírodu počas turistických výletov a cyklotúr. Odporúčame vám navštíviť aj hrad Lietava a lyžiarske strediská v blízkom okolí v zimnom období. Tieto aktivity dopĺňajú ponuku kúpeľov Aphrodite a umožňujú vám spojiť relax s aktívnym pohybom na čerstvom vzduchu.


4. Kúpele Dudince


Južné Slovensko láka návštevníkov najmä na kúpanie vo vynikajúcej termálnej vode s liečivými účinkami. Priaznivé teplé podnebie a tiché prostredie robia z Kúpeľov Dudince ideálne miesto na dovolenku, kde si oddýchnete od každodenného stresu. Už rímski vojaci poznali blahodarný účinok dudinskej vody, kedy tu údajne vytesali a zanechali 32 kamenných bazénov. Dnes si však môžete užívať oddych v moderných zariadeniach, ako sú letné kúpalisko Dudinka s termálnou vodou, priestory kúpeľov alebo vitálny svet Wellnea.Všade v týchto zariadeniach si môžete vychutnať relaxáciu v termálnej vode, ktorá obsahuje až 6 dôležitých minerálnych prvkov, priaznivo ovplyvňujúcich pohybový aparát, reumatické ochorenia, srdcovo-cievny systém a choroby z povolania. Kúpele sú však vhodné aj pre oddych a prevenciu. V vitálnom svete nájdete vírivý bazén a saunový svet s dvoma suchými a dvoma parnými saunami. Ráno sa môžete zúčastniť cvičení a vodnej gymnastiky. 


Okrem relaxácie v termálnych vodách a rôznych procedúrach si môžete v Dudinciach vychutnať aj aktivity mimo kúpeľov. Prechádzka po chodníku zdravia, cvičenie vo Fitparku alebo návšteva lobby baru, spoločenskej sály alebo kaviarne Smaragd '78 priamo v kúpeľoch sú skvelým doplnkom vášho pobytu.


5. Kúpele Nimnica


Hoci Kúpele Nimnica sú medzi najmladšími na Slovensku, svojím významom nijako nezaostávajú za staršími kolegami v oblasti kúpeľnej liečby. Ich príbeh sa začal písať v roku 1952, keď pri výstavbe vodnej nádrže boli objavené termálne pramene. Pracovníci, ktorí pracovali na tejto stavbe, začali pociťovať úľavu od bolestí kĺbov a svalov, čo viedlo k zrodeniu legendy o blahodarnej liečivej vode. Vedci potvrdili jej terapeutické účinky a tak sa Kúpele Nimnica stali realitou. Dnes môžete zažiť blahodárne účinky minerálnej vody s obsahom draslíka, horčíka, chlóru, jódu, sodíka a ďalších stopových prvkov, ktoré účinne pomáhajú pri liečbe rôznych zdravotných problémov.Pri návšteve Nimnice si môžete užiť nielen oddych, ale aj rehabilitáciu v bazénoch, vírivkách a pri vodných procedúrach. K dispozícii sú aj terapeutické masáže, elektroliečba, inhalácie a teploliečba. V hlavnej budove Balnea Grand, ktorá tvorí centrum kúpeľov, sa poskytujú široké spektrum liečebných procedúr a wellness služieb. Medicínske wellness centrum ponúka unikátne možnosti relaxácie vo vírivkách, masážnych bazénoch a tropických sprchách.


Po relaxačných procedúrach si môžete oddýchnuť v soľnej jaskyni alebo tichej čitárni. Spoločenské aktivity nechýbajú - môžete si posedieť s priateľmi v kaviarni alebo navštíviť Kursalon, kde si môžete zahrať bowling, biliard alebo stolný tenis. Pri peknom počasí sa môžete vybrať na prechádzku do lesoparku alebo na turistiku po vyznačených chodníkoch v okolí. Možnosti relaxácie a aktívneho oddychu v Nimnici sú naozaj pestré a obohacujúce.


6. Bardejovské kúpele

V uprostred divokej prírody východného Slovenska a medzi významnými kultúrnymi pokladmi objavíte ďalší vzácny klenot - Bardejovské kúpele. Na pomerne malej ploche tu vyviera až 10 termálnych prameňov, ktoré sa svojím zložením radia medzi najvýznamnejšie vody v Európe. Prvé zmienky o miestnych kúpeľoch siahajú až do roku 1247, a od 15. storočia až dodnes sú využívané na pravidelné kúpeľné liečenie. Môžete si tak užiť podobné rozmaznávanie a pohodlie, aké zažívali významné osobnosti ako Alexander I., Mária Lujza - manželka cisára Napoleona, či cisárovná Alžbeta známa ako Sissi.


Pri prechádzke kúpeľnou kolonádou narazíte na pramene s exotickými menami ako Herkules, Alžbeta, Klára či Napoleon. Všetky sú pitné a pomáhajú pri liečbe žalúdočných a dýchacích problémov. Účinky vody ešte zvýraznia liečebné procedúry ako kúpeľov, inhalácie, rehabilitačné cvičenia, masáže a špecializované procedúry ako teploliečba, lymfodrenáž či elektroliečba.Problémy s obehovým ústrojenstvom, dýchacími cestami či fyzickou a psychickou únavou odplavíte vo Wellness a Vodnom svete s relaxačným bazénom, kľudovým i detským bazénom. V Saunovom svete si môžete vychutnať suchú, inhalačnú či infra saunu, a tiež parnú saunu. Na záver sa môžete osviežiť prechádzkou po


Kneippovom chodníku a pri ľadovom vedre. Potom si oddýchnite na vyhrievaných laviciach tepidária a doprajte si nealkoholický drink z baru priamo vo wellness.

Bardejovské kúpele vás však nezanechajú len na ležadle príliš dlho. Prejdite sa po krásnom kúpeľnom prostredí, ktorého srdcom je kolonáda s prameňmi a kúpeľný dom. Môžete navštíviť Muzeálny apartmán venovaný cisárovníke Sissi alebo sa prejsť po náučnom chodníku s podobnou tematikou. V letných mesiacoch sa vyberte na letné kúpalisko, zahrajte si tenis, petang, squash alebo navštívte soľnú jaskyňu. Nezabudnite využiť svoj pobyt na východe Slovenska aj na návštevu NAJúžasnejších pamiatok zapísaných na Zoznam UNESCO, ktorými je okolie Bardejova bohato posiate.


7. Wellness centrum Aquamarin - Podhájska


Aj keď Wellness centrum Aquamarin v Podhájskej nemá označenie "kúpele", svojou kvalitou služieb a termálnou vodou s liečivými účinkami sa radí medzi najlepšie. Táto obec, nachádzajúca sa len 27 km od Nových Zámkov, je známa predovšetkým svojou unikátnou vodou, ktorá svojím zložením a obsahom pripomína slávny Mŕtvy mor. Už stovky návštevníkov pocítili jej liečivé účinky pri problémoch s dýchaním, kožnými problémami či bolesťami kĺbov a chrbta. Bez ohľadu na to, či hľadáte liečbu alebo jednoducho oddych, určite by ste mali navštíviť nedávno otvorené Wellness centrum Aquamarin.V centre vás čaká dvojica vonkajších bazénov a vnútorný komplex s vírivkou a relaxačným bazénom s vodnými tryskami, vodopádom a divokou riekou. Deti si zase môžu užiť detský bazén, šmýkačky a tobogany. Vitálny svet ponúka fínsku a biosaunu, solnú a bylinkovú inhaláciu, ľadový vodopád a ochladzovací bazén. Po relaxácii si môžete oddýchnuť v tepidáriu alebo si vybrať niektorú z ponúkaných procedúr alebo masáží.


Ak preferujete štýlové prostredie, navštívte Rímske kúpele priamo v Podhájskej. Mozaiky na stenách, rímske stĺpy a sochy vytvárajú atmosféru starovekého Ríma. Vychutnajte si sedací bazén s termálnou vodou, vírivku alebo si doprajte Kleopatrin kúpeľ. Saunový svet, vaňové kúpele, masáže a skrášľovacie procedúry dodávajú tomuto miestu ďalší rozmer luxusu a relaxácie.

Post: Blog2_Post
bottom of page