Ako sa menia ročné obdobia, veľa sme počuli o štýle Hygge (vyslovuje sa to „hoo-guh“). Ak ste ešte nepočuli o dánskom a nórskom koncepte, je to spôsob života alebo pocit pohodlia, spojenia s blízkymi. Nie je to štýl dekorácie alebo starostlivosť o seba, ale skôr celkový pocit pohodlia, pohody a spokojnosti. Existuje mnoho spôsobov, ako prijať tento dánsky spôsob života, najmä keď sa počasie ochladzuje a my všetci hľadáme v našich životoch viac „útulnosti“. Ale jedným z najväčších trikov hygge je to, ako si vytvoríte domáce prostredie pre optimálne zdravie a šťastie. Urobte si pár poznámok z dánčiny a urobte svoj domov útulnejším a príjemnejším pomocou týchto 10 spôsobov, ako do svojho domova vniesť hygge.
1. Zakomponujte prírodné prvky
V chladnejších mesiacoch nemusí byť vonku veľa zelene, ale to nezabráni praktizujúcim hygge priniesť ich dovnútra, aby presvetlili a rozjasnili svoje domovy. Drevo je ďalším materiálom, ktorý pomáha priviesť prírodu do nášho domova pre útulnejší a šťastnejší pocit. Drevené podlahy, nábytok alebo dekorácie nám môžu pomôcť cítiť sa bližšie k prírode, čo je veľmi dôležitá súčasť konceptu hygge. Prineste do svojho domova viac prírodných prvkov, ako sú kúsky s textúrou, veľa hliny, nedokončené drevo a svieža zeleň, vence s jesenným motívom.
2. Pridajte ďalšie sviečky
Mnoho ľudí ako prvé napadnú sviečky, keď myslia na hygge, a to z dobrého dôvodu. Žiara sviečok vytvára dokonalú atmosféru, pozdvihuje náladu a vrhá teplé svetlo na zimný večer. Vypnutie umelých svetiel a výber sviečok premení každý priestor na útulnejšiu, romantickejšiu a intímnejšiu oázu. Či už je to počas noci osamote alebo počas zábavy s blízkymi priateľmi, nie je nič lákavejšie ako miestnosť osvetlená svetlom sviečok.
3. Nech je (viac) svetla
Okrem sviečok je prirodzené svetlo vo všeobecnosti obrovským faktorom hygge. Keďže je počasie zamračené a pri zmene ročných období sa skôr stmieva, Dáni berú svoje osvetlenie veľmi vážne. Hygge dom priťahuje čo najviac prirodzeného svetla. Myslite na svetlo sviečok ako na večernú voľbu, ale v dennom svetle sa snažte využiť viac prirodzeného svetla v domácnosti. Nechajte závesy otvorené a zrkadlá umiestnite na steny oproti oknám, aby ste zdvojnásobili prirodzené svetlo vo vašej domácnosti. Ak má váš priestor málo okien alebo sa v chladnejších mesiacoch skutočne stmieva, buďte pri lampách strategickí. Vyberte si žiarovky s oranžovejším odtieňom namiesto modrého svetla a umiestnite lampy v blízkosti najútulnejších oblastí vášho domova (napríklad v blízkosti obľúbeného kresla na čítanie).
4. Vystavte svoje obľúbené knihy
Oddýchnuť si pri dobrej knihe je jedným zo základných pilierov hygge, najmä na jeseň a v zime, keď sú ľudia zavretí v interiéri. Vystavenie všetkých vašich obľúbených klasík alebo hromady kníh, ku ktorej ste sa chceli dostať (poznáte to), nielenže dodá vášmu domovu útulný prvok, ale tiež vás inšpiruje zostať doma a zútulniť si dobrú knihu. Skúste naplniť policu nádhernými knihami alebo naukladať svoje obľúbené knihy na konferenčné stolíky a príručné stolíky. Knihy majú špeciálne čaro, ako urobiť priestor príjemnejším a obývanejším (veľmi vhodné pre hygge).
5. Vytvorte „zákutie“
Každý hygge dom potrebuje dokonalé miesto, kde sa schúlite do deky a relaxujte. V skutočnosti existuje dokonca aj dánske slovo na vysvetlenie tohto dokonalého malého miesta: hyggekrog alebo útulný kútik. Berte to ako svoj bezpečný priestor, kde môžete byť v pokoji, čítať knihu a dať si šálku čaju alebo horúceho kakaa. Ak si chcete vytvoriť vlastný hyggekrog, začnite s najpohodlnejšou stoličkou alebo obľúbeným rohom pohovky. Navrstvite vankúše a prikrývky, aby sa ten váš kút stal tým najútulnejším miestom vo vašej domácnosti, umiestnite ho k oknu alebo pridajte teplú lampu pre jemné osvetlenie a pridajte bočný stolík ako ideálne miesto na odloženie vašej obľúbenej šálky čaju.
6. Zvýraznite teplé prvky
Buďme úprimní: Nie je nič príjemnejšie ako zapáliť oheň, keď je chladné počasie. V skutočnosti môže byť obytný priestor zameraný okolo krbu vašou svätyňou. Aby ste to preniesli do svojho domova na celoročné hygge, urobte ohnisko ústredným bodom v miestnosti (skôr ako napríklad televízor). Miestnosť postavená okolo krbu pomôže vytvoriť intimitu a teplo, aj keď krb nie je zapálený. Ak v skutočnosti nemáte doma krb (pretože to isté), skúste ako ústredný bod zoskupiť sviečky, pridať teplé lampy do miestnosti alebo mať na každom kuse nábytku prikrývky a vankúše. Bez ohľadu na to, čo funguje pre vás a váš priestor, urobte z teplých prvkov ústredný bod každej miestnosti.
7. Skúste teplú, neutrálnu farebnú paletu
Teraz už pravdepodobne chápete, že hygge je predovšetkým o teple a o tom, že váš domov bude pôsobiť príjemne a upokojujúco namiesto chladu. V podstate je to protiklad elegantného a moderného. Okrem skutočných teplých prvkov, akými sú sviečky a osvetlenie, má farebná schéma zásadný vplyv na to, ako sa doma cíti hyggelig. Chladné tóny alebo svetlé odtiene farieb nie sú nevyhnutne zakázané (ide o to, aby ste navodili pocit domova, nech sa vám to však zdá akokoľvek), ale teplé neutrálne farby, ako sú krémy a béžové, majú tendenciu pôsobiť uvoľnenejšie a príjemnejšie ako studená šedá. alebo tmavá čierna a pôsobí menej rušivo ako svetlé farby. Ak nastavíte tmavú farbu steny alebo žijete pre svoju žiarivú pohovku, nemusíte transformovať celý štýl dekorácie a pridať tak do svojho domova hygge. Jednoducho pridajte niekoľko vankúšov, prikrývok, umeleckých diel, dekoratívnych kúskov alebo iných akcentov v neutrálnych farbách.
8. Vrstva v textúrach
Uhádli ste: Na textúre tiež záleží. Správne hmaty sú také dôležité, pokiaľ ide o hygge interiéry, pretože životný štýl je o tom, ako sa emocionálne cítite, čo je reprezentované tým, čo fyzicky cítite s dekoráciou vášho domova. Zamerajte sa na rôzne textúry (myslím: mäkká šerpa, teplý úplet a hrubé drevo) pre upokojujúci a vyvážený pocit v každej miestnosti. Keďže je to všetko o tom, ako sa cítite, a nie len o tom, ako to vyzerá, premýšľajte o tom, aké textúry by vám vyhovovali najlepšie a pridajte rôzne prvky: obrázok, ako beháte prstami po drevenom stole, ste zabalení do ľanovej prikrývky alebo šliapajte cez kožušinový koberec.
9. Zakomponujte vintage nádych
Nakupujúci na blšom trhu a starožitníci, tešte sa! Predkovia a nostalgia sú dôležitou súčasťou života hygge, čo znamená, že vintage kúsky alebo osobné spojenia sú rozhodujúce pre to, aby bol domov taký teplý a príjemný, ako je to len možné. V skutočnosti by predmety pre domácnosť, nábytok a výzdoba mali byť viac než len veci, ktoré vyzerajú pekne a predvádzajú náš štýl; mali by mať aj emocionálnu hodnotu alebo rozprávať príbeh, ktorý je pre majiteľa osobný. Zakomponujte vintage prvky, ktoré majú svoju históriu, ako napríklad obľúbenú kanvicu vašej starej mamy, krajinársky portrét, ktorý si vaša mama kúpila, keď bola na vysokej škole, alebo dokonca len vaše obľúbené fotografie členov rodiny, keď boli mladší. Myslite tiež na nákup dekorov, pokiaľ ide o vytváranie spomienok: naplňte svoj domov predmetmi, ktoré ste si kúpili na cestách, alebo si zaobstarajte starožitnú ratanovú stoličku, ktorú ste našli na blšom trhu so svojim najlepším priateľom.
10. Pamätajte, že jednoduchosť je kľúčová
A nakoniec, nezabudnite, že život hygge je o ľahkosti, spokojnosti a pohodlí. Ak je tam preplnený kútik alebo kus nábytku, ktorý sa vám v skutočnosti nepáči, pravdepodobne nie ste tak spokojní, ako je to možné, keď si užívate svoj domov. Vyplňte svoj priestor iba vecami, ktoré vás skutočne robia šťastnými, a darujte všetko, čo nie, aby ste dosiahli ešte väčšiu jednoduchosť. Hygge nie je o extravagancii, ale o potešení z úplnej jednoduchosti vášho bezprostredného okolia. Inými slovami, skutočne využite svoj priestor na bývanie a nie ako sklad pre svoje veci.