top of page

Chystáte sa na rekonštrukciu bytu či domu? Dobre si vyberajte, komu ju zveríte

Prv, než sa pustíte do dizajnových návrhov pre svoj nový byt či dom, je potrebné vyriešiť najprv hrubú rekonštrukciu priestorov. Ide o búracie práce, murárske práce, sadrokartonárske práce, riešenie elektroinštalácie a ostatných sietí, vyrovnávanie nerovností, obnovu podlahy či stropu alebo dispozičné zmeny. Ako na to a ako sa nepopáliť?



Komu zveriť práce? Majstri, živnostníci či firma?


Pri výbere toho, komu zveriť rekonštrukčné práce, narazíte zvyčajne na tri možnosti. Každá z nich má svoje výhody aj nevýhody, ktoré si treba vopred dobre zvážiť a porovnať. Na výber máte tzv. majstrov, živnostníkov alebo stavebné firmy. Tieto tri rozličné skupiny sa odlišujú nielen formou podnikania, ale tiež rozsahom stavebných prác.


Prvou kategóriou osôb, ktoré ponúkajú stavebné práce, sú tzv. majstri. Ide o ľudí, ktorí na to nemusia mať vždy oficiálne živnostenské oprávnenie, no tieto činnosti v praxi robia. Výhodou je nízka cena, nevýhodou otázna kvalita a nemožnosť reklamácie.

Druhou možnosťou sú živnostníci. V tomto prípade ide o ľudí, ktorí robia odborné stavebné a doplnkové práce na základe oficiálneho živnostenského oprávnenia. Takáto forma by mala byť zárukou odbornosti, treba sa však pripraviť na vyššie náklady.


Poslednou možnosťou sú stavebné firmy, ktoré fungujú ako spoločnosti s ručením obmedzeným. Tie majú výhodu v širšom portfóliu stavebných prác, riešia teda rekonštrukcie komplexne. Na druhú stranu, v mnohých prípadoch si na jednotlivé činnosti môžu najať externých majstrov či živnostníkov, počítať musíte aj s vyššou cenou.


Pri výbere pamätajte aj na zlaté pravidlo: neexistuje nič, čo by bolo súčasne lacné, kvalitné a rýchlo dostupné. Zvoliť sa dajú obvykle len dve z týchto troch vecí!


Ako sa nepopáliť a na čo nezabudnúť pri dohode


Po tom, čo si vyberiete zhotoviteľa stavebných prác, treba pamätať aj na niekoľko podmienok, ktoré vám zaručia spokojnosť s výsledkom rekonštrukcie.

Prvou je dôsledný časový harmonogram. Hneď na úvod si dohodnite presný časový plán, ktorý by mal zahŕňať čo najviac termínov. Pomôže vám to určiť začiatok aj koniec stavebných prác, nezabudnite však na časovú rezervu v prípade prác navyše.


Druhou podmienkou je, aby ste špecifikovali všetky práce. V tomto prípade treba spolupracovať so zhotoviteľom priamo na mieste a dohodnúť si presne, čo sa bude robiť a v akom rozsahu. Podobne, ako v prípade termínov a časového harmonogramu, aj v tomto prípade sa treba spýtať a dohodnúť na možných prácach navyše v prípade potreby.


Treťou dôležitou podmienkou úspešnej spolupráci je dohodnúť sa na stavebných materiáloch. Cena materiálu obvykle tvorí polovicu rozpočtu celej rekonštrukcie a na výber sú lacnejšie aj drahšie alternatívy. Platí, že nie vždy to najdrahšie je najlepšie a naopak, nie vždy to najlacnejšie je najhoršie. Zvažujte a poraďte sa aj s niekým ďalším.


Posledným dôležitým aspektom je uzatvoriť písomnú dohodu. V nej musia byť špecifikované vyššie spomenuté atribúty, čiže časový plán, rozsah prác a rozpočet. Do dohody napíšte aj to, že všetky zmeny musia byť výsledkom vzájomnej dohody.


Jeden tip na záver: na referencie sa naozaj pozrite


Pokiaľ ide o skúsenosti, nedajte iba na to, čo si prečítate na internete na rôznych fórach alebo v diskusiách. Oveľa lepšie spravíte, ak sa pôjdete na prácu danej stavebnej partie či majstrov pozrieť osobne a uvidíte výsledky ich práce na vlastné oči. Určite poznáte to známe príslovie, že je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť, v tomto prípade aj čítať.


Platí to o to viac, ak sa vám rozhodne daná stavebná firma alebo živnostník prezentovať referencie formou fotografického materiálu. Pri takejto prezentácii, či už na sociálnych sieťach alebo inou formou, sa každý obvykle pochváli iba tým najlepším.


Určite sa neuspokojte iba s telefonátom alebo krátkym rozhovorom s minulými klientmi. To, čo sa niekomu môže zdať dostatočné, nemusí stačiť inému.


Choďte si preto osobne pozrieť výsledky práce a porozprávajte sa s majiteľmi o všetkom, čo vás napadne. Pri prácach sledujte kvalitu vyhotovenia v detailoch, ideálne pri dennom svetle, všetko si pozrite z viacerých uhlov. Ak máte tú možnosť, skúste ísť na obhliadku aj s niekým, kto sa aspoň trochu vyzná alebo už podobnú rekonštrukciu riešil.


Okrem výslednej kvality prác sa zamerajte aj na priebeh celej rekonštrukcie. Spýtajte sa na dodržiavanie termínov, prístup k zákazníkovi, zachovanie čistoty, dodržiavanie dohodnutých prác a ochotu pri dodatočných prácach alebo zmenách.

19 views0 comments
Post: Blog2_Post
bottom of page