top of page

Ako zvýšiť svoje libido v roku 2023, podľa sexuálnych expertov

Ak posledná vec, ktorú chcete urobiť práve teraz, je „riesiť veci v spálni“ alebo ak „dostať sa do nálady“ vyzerá skôr ako získať dostatok energie na upratovanie domu než sexuálne vzrušenie, nie ste sami. Podľa štúdie z roku 2013 má nízke libido až 43 % žien. Ak vaša sexuálna túžba zmizla dosť náhle, neprepadajte panike. Aj keď je to pomerne bežné, nie je to niečo, s čím by ste mali žiť, a existuje veľa trikov, tipov a spôsobov, ako to zlepšiť.


Po prvé, neexistuje ideálna úroveň sexuálnej túžby pre každého. Ak máte pocit, že nemáte taký záujem o sex, ako by ste mali, pravdepodobne stojí za to konať (pretože potešenie nie je vítaným bonusom, je to vaše právo). Spýtala som sa sexuálnych expertov na všetky ich najlepšie tipy na zlepšenie libida a dosiahnutie zdravého a bohatého sexuálneho života. Prečítajte si 10 tipov, ako zvýšiť svoje libido do roku 2024:


1. Jedzte správne potraviny


Pravdepodobne ste už počuli o afrodiziakách (existuje dôvod, prečo na Valentína jeme čokoládu), ale do akej miery jedlo, ktoré jete, skutočne ovplyvňuje sexuálnu túžbu? „Potraviny ako bazalka, banány, figy, avokádo a cesnak obsahujú špecifické vitamíny a minerály, ktoré zvyšujú prietok krvi do pohlavných orgánov, čo môže prirodzene zvýšiť hladinu libida,“ povedal Dainis Graveris, certifikovaný sexuálny pedagóg a odborník na vzťahy v SexualAlpha.


A čo sa týka tej bonboniéry v tvare srdca? Čokoláda uvoľňuje serotonín a ďalšie chemikálie, ktoré zvyšujú libido. Jedna štúdia dokonca zistila, že čokoláda podporuje uvoľňovanie fenyletylamínu a serotonínu v tele, čo môže mať afrodiziakálny a náladový účinok. Konzumácia celkovej zdravej stravy (čo znamená veľa čistých bielkovín a rastlinnej vlákniny) môže podporiť zdravie srdca a dobrý obeh, čo môže zvýšiť hladinu libida. Zrátané a podčiarknuté: Nie je na škodu experimentovať s tým, ako sa cítite po zjedení potravín, o ktorých sa predpokladá, že majú afrodiziakálne účinky, ale celkovo výživná strava pomáha udržiavať vaše libido v zdravej hladine.


2. Vyskúšajte kegelove cviky


Takže pravdepodobne máte cvičebnú rutinu pre váš zadok a biceps, ale ak máte ste žena, vaše orgány si tiež zaslúžia si cvičebnú rutinu. Je na čase trénovaťvaše svaly v panvovom dne. Posilnenie tejto oblasti môže nielen zlepšiť zdravie vašich pohlavných orgánov, ale môže tiež zlepšiť váš sexuálny život. „Ženám môže prospieť pravidelné cvičenie Kegelových cvikov na zlepšenie sily panvového svalstva a znovuzískanie libida,“ povedala doktorka Alexandra Bausic, MD, certifikovaná gynekológka a členka tímu Let’s Talk Sex.


Ak chcete vyskúšať Kegelove cviky, stlačte panvové svaly na päť sekúnd, po ktorých nasleduje päť sekúnd relaxácie. Pri každodennom cvičení môžete vydržať 10 až 15 sekúnd (v závislosti od toho, čo sa vám páči) a experimentovať s tým, čo sa vám páči a čo vám vyhovuje. Doktorka tiež odporúča, vyskúšať kegelové gule a vajíčka, ktoré môžu zlepšiť silu a poskytnúť sexuálne vylepšenie len tým, že ich nosia, ale predtým, ako to vyskúšate doma, sa opýtajte svojho gynekológa.


3. Spoznajte sa lepšie


Ženy sú sexuálne slobodnejšie ako kedykoľvek predtým, ale aj keď máme pocit, že je v poriadku robiť to, čo chceme, nie sme si vždy isté tým, čo chceme. Nie dosť žien sa vyzýva, aby skúmali svoju sexualitu, a nie dosť zvauje túžby. Zlepšenie sexepílu je často také jednoduché ako naučiť sa, čo by vás vzrušilo. Príliš veľa ľudí nevie, čo ich vzrušuje. Keď zistíte, čo sa vám páči, môžete sa uistiť, že sa budete venovať veciam, ktoré vás vzrušujú. To tiež znamená, že nebudete strácať čas vecami alebo ľuďmi, ktorí vás nevzrušujú. Začnite spoznávať sami seba tak, že si urobíte zoznam svojich túžpb a nebojte sa preskúmať svoje fantázie. A čo je najdôležitejšie, spoznajte svoje telo na vlastnej koži, aby ste vedeli, čo sa vám páči s partnerom alebo bez neho.


4. Zvládnite úroveň stresu


Tento preplnený kalendár alebo nabitý zoznam úloh môžu byť hlavnými problémami vo vašom sexuálnom živote. Dokonca aj to dôležité stretnutie budúci týždeň alebo desivé aktualizácie správ môžu znížiť množstvo, na ktoré sa chcete dostať. S čím menej vecami si musíte robiť starosti, tým viac bude vaša myseľ k dispozícii na to, aby ste sa dostali do nálady. Urobte všetko, čo je vo vašich silách, aby ste si uvedomili, čo vás najviac stresuje, a riešte problém odtiaľ. Nemôžete odstrániť všetko, ale čím menej stresu budete musieť riešiť, tým lepšie.


Aj keď sa zdá, že stresu sa v dnešnej dobe nedá vyhnúť, skúste si nájsť čas na meditáciu alebo online kurzy, ako je joga alebo Tai Chi, aby ste si uvoľnili myseľ a našli si čas na koníčky, ktoré vás bavia. Dosiahnutie týchto 7-9 hodín kvalitného spánku môže súčasne zmierniť stres a zlepšiť vašu sexuálnu túžbu. Aj keď viete, že stres ovplyvňuje vašu sexuálnu túžbu, môže vás to vystresovať viac, kľúčovým krokom je dať si milosť, ak vaša sexuálna túžba nie je počas stresujúcich období vysoká, a uprednostniť úľavu od stresu, ako je to len možné.


5. Identifikujte a liečte akúkoľvek bolesť


Aj keď sa v mysli odohráva veľa faktorov, sex nie je len mentálny. Niekedy. ženy majú problémy s libidom kvôli bolesti alebo nepohodliu v panvovej oblasti a bolesť počas sexu je príliš častá na to, aby sa o nej nehovorilo alebo aby sa o nej nehovorilo. „Vidím veľa žien, ktoré ku mne chodia hlásiť problémy s libidom,“ povedala Heather Jeffcoat, DPT, fyzioterapeutka panvového dna, autorka a majiteľka Femina Physical Therapy v Los Angeles. „Jedným z najčastejších dôvodov je bolesť alebo diskomfort v panvovej oblasti, ktorý môže byť spôsobený endometriózou, vaginizmom, vulvodýniou, klitorodýniou alebo niekoľkými ďalšími diagnózami, ktoré vedú k chronickej panvovej bolesti alebo bolestivému pohlavnému styku. Bolesť krížov alebo bedier môže tiež ovplyvniť túžbu po intimite. Bolesť bráni potešeniu u väčšiny ľudí."


Ak počas sexu pociťujete akúkoľvek bolesť alebo nepohodlie (čo má až 75 % žien), porozprávajte sa so svojím lekárom o možných príčinách a pláne liečby a nikdy nemlčte o tom, čo cítite. Ak neustále pociťujete bolesť (alebo sa obávate, že pociťujete bolesť znova z jednorazového zážitku), samozrejme nebudete mať náladu. Sex by mal byť príjemný, bodka. Nemusíte (a nemali by ste) znášať žiadnu bolesť alebo nepohodlie. Ak sa nezaoberáte bolesťou a dysfunkciou, ktorá je prítomná, nebudete v myslení zažívať potešenie.


6. Zamerajte sa na celkové zdravie


Sex nie je len niečo, čo robíte vo vzťahoch; je to kľúčový prvok zdravia vášho tela a celkovej pohody. Zdravé libido môže byť znakom zdravého tela a starostlivosť o svoje zdravie pomôže udržať zdravý sexuálny apetít. Cvičenie a všeobecná starostlivosť o svoje telo zvyšuje vytrvalosť, zlepšuje obraz tela a zvyšuje vašu náladu, v konečnom dôsledku zlepšuje vaše libido-.


Všeobecné zdravé návyky (aj keď sa zdajú nesúvisiace) vám môžu pomôcť s vaším sexuálnym životom. Veľmi odporúčam každodenné návyky, vďaka ktorým sa budete cítiť dobre. Meditácia, hydratácia, cvičenie, slnečné svetlo a každodenné učenie sú len niektoré veci, ktoré pomáhajú ľuďom mať produktívnejší život a cítiť sa dobre. Držať krok so zvykmi, vďaka ktorým sa cítite dobre, vedie k väčšej sebadôvere, čím väčšiu dôveru v seba máte, tým máte lepší prístup k svojmu vlastnému potešeniu.


7. Ak ste vo vzťahu, pracujte na intimite mimo spálne


Aj keď je sex úplne oddelený od lásky, ak s vašou polovičkou pociťujete nevýraznú sexuálnu túžbu, vykonanie určitých zmien mimo spálne by mohlo posilniť intimitu v spálni. „Hovorte o svojich problémoch, aby ste predišli nahromadeniu odporu a mali lepšiu náladu na sex,“ povedal Graveris. "Ak existujú problémy vo vzťahu alebo vo vás samých, ktoré potrebujete vyriešiť, neváhajte a porozprávajte sa s profesionálnym terapeutom."


Emocionálna intimita priamo súvisí s fyzickou intimitou, preto sa uistite, že sa vo vašom vzťahu cítite prepojení, v bezpečí a šťastní. Koniec koncov, potrebujete partnera, ktorému dôverujete a vďaka ktorému sa budete cítiť vypočutí, ak budete spolu skúšať nové veci a skúmať svoju sexualitu. Uprednostňujte kvalitný čas, ako sú pravidelné rande, precvičujte si otvorenú komunikáciu a snažte sa znovu zapáliť iskru, ak ste v LTR. Ak máte stále problémy dostať sa do nálady so svojím partnerom, zvážte vyhľadanie partnerského alebo sexuálneho terapeuta.


8. Uprednostňujte starostlivosť o seba


Ak ste ešte nepochopili podstatu všetkých týchto rozhovorov o starostlivosti o seba, vedzte, že starostlivosť o seba je kľúčová pre každú časť zdravia, vrátane vášho libida. "Psychologický faktor je veľmi dôležitý: ženy musia byť v rovnováhe so spánkom, potrebami a myšlienkami, aby mali zdravý sexuálny apetít," povedal Bausic. "Nájdite si čas na odpočinok, urobte si nočnú rutinu, okúpte sa, zapáľte sviečky alebo si zacvičte jogu a meditujte - čokoľvek, čo vás uvoľní a dostane do nálady." Predstavte si svoju sexuálnu túžbu ako iPhone (je to tá najpodivnejšia sexuálna analógia vôbec?): Musí sa dobiť, aby sa nevypol. Ak máte pocit, že vaša sexuálna túžba neexistuje, možno nerobíte dosť pre to, aby ste sa nabili. Uprednostňujte zhovievavé praktiky, ktoré spájajú vašu myseľ s telom a stimulujú zmysly; budete cítiť zvýšené vedomie, ktoré sa môže premietnuť do zvýšeného libida.


9. Skúste niečo nové


Žiadne prekvapenie: Rutina je skvelá vec, pokiaľ ide o váš kalendár alebo to, ako trávite rána, ale nie, pokiaľ ide o váš sexuálny život. Vzrušenie a spontánnosť sú kľúčovými prvkami sexuality, čo znamená, že na udržanie silného sexuálneho apetítu je potrebná určitá kreativita a úsilie. Neprepadajte panike, to neznamená, že musíte vylepšiť svoj spoľahlivý vibrátor o nejakú novú hračku alebo sa vzdať plánovaného sexu, aby ste boli spontánnejší, ak nechcete (ktokoľvek v LTR vie, o čom hovorím ). Oprava môže byť taká jednoduchá, ako malé, jednoduché zmeny, vďaka ktorým bude sex opäť nový.


„Jedným z najlepších spôsobov, ako zlepšiť svoje libido, je vyskúšať niečo nové,“ povedala Diana Wiley, PhD, licencovaná manželská a rodinná terapeutka a certifikovaná sexuálna terapeutka. "Zavedenie noviniek do spálne môže pomôcť okoreniť veci." Áno, mohlo by to znamenať, že sa začneš diviť a odškrtávať si každú položku na našom zozname sexu, alebo to môže znamenať, že si ju zapneš, keď sa vrátiš domov z práce namiesto pred spaním alebo presunieš svoj vibrátor z nočného stolíka do teplého, relaxačného kúpeľa. "Každý je iný, takže ak ťa niečo dokáže nadchnúť, prečo to neskúsiť?" Povedal Sommer.


10. Porozprávajte sa so svojím lekárom


Zlepšenie sexuálneho apetítu je vždy populárnou témou a zvyčajne sa zameriavame na to, ako môžu mentálne vylepšenia alebo afrodiziakálne jedlá urobiť obrovský rozdiel. Ale keďže sexuálna túžba je kľúčovým faktorom celkového zdravia a pohody, nízka sexuálna túžba môže byť znakom toho, že sa v tele niečo deje a nie je to záležitosť myslenia. Neváhajte a vyhľadajte pomoc svojho lekára, najmä ak ste vyskúšali všetky opatrenia na zvýšenie libida a nič nefunguje. Všetko od liekov cez zdravotné ťažkosti až po hormonálne zmeny môže ovplyvniť libido, takže neváhajte a porozprávajte sa so svojím lekárom. Najdôležitejšie je, že si zaslúžite potešenie a zdravý sexepíl je vaším právom. Bez ohľadu na hlavnú príčinu, ak nie ste spokojní so svojou sexuálnou túžbou a nemôžete prísť na to, prečo, vyhľadajte niekoho, kto môže.

82 views0 comments
Post: Blog2_Post
bottom of page